09123666928

تلفن تماس با وکیل

09123666928

تلفن تماس با وکیل

10:00 تا 20:00

ساعت پاسخگویی

خصوصیات یک قرارداد خرید و فروش

امتیاز شما به این مطلب
(5 رای‌ها)

وب سایت حمیرا پارسا وکیل پایه یکخصوصیات و شرایط یک عقد، نتیجه حقوقی یک عقد را مشخص می کند و آن عقد را از عقود دیگر مشخص می کند. به عبارت دیگر،خصوصیت و شرایط  عقد بیع، آثاری و نتایجی در پی دارد که ارتباط طرف های معامله و سرنوشت قرارداد بر اساس این آثار تعیین شود.اینک قصد داریم تا شما را با شرایط و خصوصیات یک قرارداد خرید و فروش آشنا کنیم.

قرارداد خرید و فروش

قرارداد خرید و فروش یک موافقت نامه حقوقی است که میان فروشنده و خریدار برای خرید و فروش کالا یا خدمات مورد نظر، منعقد می‌شود. این قرارداد می‌تواند به صورت کتبی یا شفاهی بسته شود، اما بهتر است کتبی بسته شود تا در صورت بروز اختلافات در آینده، از آن استفاده شود.

شرایط حقوقی

 این شرایط شامل بیان حقوق و تعهدات طرفین، شرایط نحوه حل اختلافات، شرایط فسخ قرارداد و مسئولیت های قراردادی طرفین است.

قرارداد خرید و فروش می‌تواند شامل بخش‌های دیگری نیز باشد. در هر صورت، بهتر است قبل از امضای قرارداد، شرایط و جزئیات آن را به دقت مطالعه کرده و در صورت نیاز، با کمک وکیل، به بررسی آن بپردازید.

آیا قرارداد خرید و فروش باید توسط وکیل تهیه شود؟

قرارداد خرید و فروش

برای قرارداد خرید و فروش، عموماً دو طرف خریدار و فروشنده با هم مذاکره می‌کنند و قراردادی را تهیه می‌کنند. در برخی موارد، ممکن است دو طرف از خدمات وکیل برای تهیه قرارداد استفاده کنند. 

با این حال، بهتر است برای قراردادهایی که در آنها مبالغ بالا، خدمات حرفه‌ای یا کالاهای گرانبها مورد خریداری قرار می‌گیرند، از خدمات حرفه‌ای وکیل استفاده کنید. وکیل می‌تواند شما را در مورد شرایط حقوقی قرارداد راهنمایی کند و ممکن است نکات قابل توجهی را به شما ارائه دهد که در آینده می‌تواند از اختلافات حقوقی جلوگیری کند.

در کل، استفاده از خدمات وکیل برای تهیه قرارداد خرید و فروش، به شما امکان می‌دهد تا از جزئیات حقوقی و قانونی قرارداد آگاهی داشته باشید و در صورت بروز اختلافات، بهترین راه حل را پیدا کنید. مشاوره حقوقی رایگان یکی از خدمات وکیل برای موضوع قرارداد خرید و فروش می باشد.

چه مواردی باید در قرارداد خرید و فروش مشخص شود؟

قرارداد خرید و فروش برای جلوگیری از بروز اختلافات بین فروشنده و خریدار، باید حاوی موارد زیر باشد:

  • شرایط مربوط به قوانین و مقررات: در این بخش، قوانین و مقرراتی که قرارداد باید طبق آن اجرا شود، مشخص می‌شود.
  • امضای طرفین: در انتهای قرارداد، طرفین باید قرارداد را امضا کنند تا آن رسماً معتبر شود.

با توجه به اینکه قرارداد خرید و فروش حاوی موارد حقوقی است، بهتر است قبل از امضای قرارداد، شرایط و جزئیات آن را به دقت مطالعه کرده و در صورت نیاز،از خدمات حرفه‌ای وکیل استفاده کنید.

  •  تملیکی بودن بیع

تملیکی بودن عقد بیع به این معناست که در نتیجه این عقد مالکیت یک مال از شخصی به شخص دیگر منتقل می شود. عقد تملیکی در برابر عقد عهدی قراردارد.در عقد عهدی شخصی نسبت به شخص دیگر تعهد به انجام کار یا ترک کاری را متقبل می گردد.

  •  لازم بودن بیع

عقد لازم عقدی است که هیچ یک از طرفین حق برهم زدن آن را نداشته باشند مگر در مواردی که خود قانون معین نموده است . بنابراین فروشنده و مشتری حق ندارند عقد بیع را برهم بزنند، مگر در مواردی که به‎ موجب قانون برای یکی از طرفین یا هر دو طرف اختیار بر هم زدن معامله وجود داشته باشد. به این موارد که در آن اختیار بر هم زدن معامله وجود دارد، خیار می‎گویند. بنابراین،

قرارداد خرید و فروش

اصل در عقد لازم، این است که هیچ یک از طرف های معامله، نمی توانند آن را از بین ببرند و موارد اختیار از بین بردن عقد، استثنایی است. یکی دیگر از ویژگی های عقد لازم آن است که با فوت و یا حجر یکی از طرفین عقد منحل نمی شود و معتبر است. عقد لازم در برابر عقد جایز قرار می گیرد. عقد جایز بافوت و یا حجر یکی از طرفین از بین می رود و هر یک از طرفین می توانند آن را برهم بزنند. عقد اجاره و صلح مانند بیع از عقود لازم هستند و عقد وکالت و مضاربه از عقود جایز هستند.

  •  معوض بودن بیع

بیع عقدی معوض است یعنی فروشنده در عوض مالی که می‎فروشد (مثلا کالا یا ملک خود را می فروشد.) ، مال یا چیز دیگری را (مثل پول) از مشتری می‎گیرد. بنابراین بین این دو عوض وابستگی وجود دارد. این خصوصیت، باعث آثاری در عقد بیع می شود که در این جا مجال بحث از آن نیست و در بحث های بعدی به آن خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: نقل و انتقال ملک مرهونه

  •  رضایی بودن عقد بیع

عقد بیع به انجام تشریفات خاصی نیاز ندارد و به صرف توافق طرفین به وجود می آید. در این جا گفتنی است که در برخی اقسام بیع به صرف توافق، خرید و فروش انجام می‎گیرد اما برای اعتبار آن به تشریفاتی نیاز دارد مثل خرید و فروش خودرو یا ملک که قانون تشریفاتی برای انتقال آن ها پیش بینی کرده و خرید و فروش را با انجام این تشریفات مورد حمایت قرار می دهد.

بر اساس ماده 22 قانون ثبت اسناد و املاک، در مورد املاکی که ثبت رسمی شده اند، دولت فقط کسی را که ملک به اسم او ثبت شده و یا کسی را که ملک مزبور به او منتقل گردیده و این انتقال نیز در دفتر املاک به ثبت رسیده باشد، مالک خواهد شناخت. به این خاطر، خریدار ملک از زمانی مالک شناخته می شود و مالکیت او مورد حمایت قانون قرار می گیرد که سند رسمی ملک به نام او تنظیم گردد.

مشاوره حقوقی با وکیل 

مشاوره حقوقی حضوری هم با وکیل ملکی، برای افرادی که قصد خرید یا فروش ملک را دارند، بسیار مهم است. در صورتی که قصد خرید یا فروش ملک را دارید، بهتر است از خدمات وکیل ملکی استفاده کنید تا از جزئیات حقوقی و قانونی قرارداد آگاهی نادیده نشود و همه مسائل درست و قانونی انجام شود.

 

بازدید 7045 دفعه

نظرات (4)

هنوز نظری ارسال نشده است
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

قراردادی که شاهد زیر اونو امضا نکرده ایا وجه قانونی داره؟

علیپور
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

در صورت پشیمانی امکانش هست به بند رضایی بودن عقد بیع استناد کرد و قرارداد فسخ کرد

ارمان حکیمی
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

به قراردادهای اماده میشه اعتماد کرد یا باید حتما قرارداد بدیم یک وکیل برامون تنظیم کنه

خشایار
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

ایا امکان داره قرارداد خرید و فروش یک طرفه فسخ کرد؟

جعفر رضایی

  1. بهتر است نام و نظر خود را پارسی تایپ کنید.
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت