Notice: Undefined offset: 68689 in /home/parsalaw/public_html/language/fa-IR/fa-IR.localise.php on line 106
پنج شنبه, 21 -2664 00:00

طلاق در ده سال گذشته 74درصد رشد داشته است

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

طلاق در ده سال گذشته 74درصد رشد داشته است

 

سازمان ثبت‌احوال كشور آمار طلاق در ده سال گذشته را اعلام کردتا مشخص شود اين سازمان قصد اعلام آمار طلاق به شكل هدفمند را دارد و ديگر مثل گذشته  ‌آمار را بصورت ماهانه اعلام نمي‌كند. واكنش‌ها نسبت به اين خبر، ‌بيش از انتظار بود تا جايي كه مديركل اين سازمان اعلام كرد در تنظيم خبر اشكال ايجاد شده و اين سازمان قصد توقف اعلام آمار طلاق را ندارد و تنها اعلام آن را هدفمند كرده است و اين آمار را در اختيار برنامه‌ريزان و كارشناسان قرار مي‌دهد تا آنها بتوانند بر اساس عوامل ايجاد‌كننده آن، ‌به دنبال راه‌حلي باشند.

فضاي مجازي شايد بيشتر از هر جمعي، ‌از اين تصميم متاثر شد. شايد اطلاعيه‌اي كه سازمان ثبت‌احوال كه در سايتش منتشر كرد، ‌پاسخي به اين واكنش‌ها باشد. اين سازمان در اين اطلاعيه خبر داد آمارهاي طلاق همچنان اعلام خواهد شد. در اين اطلاعيه آمده است: « سازمان ثبت‌احوال كشور مطابق بند «ز» ماده ١ قانون ثبت‌احوال وظيفه جمع‌آوري و تهيه آمار انساني سراسر كشور و انتشار آن را دارد و كماكان اين اطلاعات را در حيطه وظايف قانوني خود در دوره‌هاي زماني تعيين شده اعلام و منتشر خواهد كرد.»

 

طلاق-parsalaw.ir با نگاهي به آمار طلاق در كل كشور در ١٠سال گذشته، رشد ٧۴ درصدي آن را شاهد خواهيم بود؛ ‌رشدي كه قاعدتا عددي بسيار بزرگ است و نياز به بررسي موشكافانه و كارشناسانه دارد. همان‌طور كه در اطلاعيه سازمان ثبت‌احوال آمده، ‌اين سازمان وظيفه جمع‌آوري و تهيه آمار انساني و رويدادهاي حياتي را دارد و وظيفه جامعه كارشناسي خانواده، ‌بررسي عوامل و ارايه راهكار براي كاستن آن است.

رييس انجمن مددكاران اجتماعي ايران، پديده طلاق را بين حوزه‌اي مي‌داند و معتقد است اگر نگاه جزيره‌اي به اين پديده داشته باشيم، ‌ما را به جايي رهنمون نمي‌كند. حسن موسوي چلك، در اين خصوص به «اعتماد» گفت: طلاق معلول عواملي است كه بخشي از آن به حوزه اجتماعي مربوط است و بخشي ديگر به حوزه‌هايي غير اجتماعي. وقتي در كلان كشور، موضوع آسيب‌هاي اجتماعي با نگاه امنيتي انتظامي برخورد مي‌شود، بايد منتظر چنين نتيجه‌اي باشيم كه افزايش آسيب اجتماعي داشته باشيم. اين نگاه باعث شد ما در اين حوزه كار نكنيم.

او در ادامه به سياستگذاري‌ها در اين زمينه اشاره مي‌كند و مي‌گويد: همين الان در برنامه ششمي كه دولت فرستاده، بي‌توجهي نسبت به حوزه اجتماعي ديده مي‌شود. در كنار اين حوزه، ‌بخش اقتصاد و فضاي مجازي را هم بايد درنظر داشته باشيم. اما دلايل ديگري كه مي‌توان به آنها اشاره كرد، دلايلي‌اند كه زنجيروار به هم مربوطند. مواد مخدر يكي از آنهاست كه مي‌تواند خيلي مشكلات ديگر ايجاد كند كه باعث طلاق شود. مصرف زياد مواد مخدر روي روابط زناشويي تاثير مي‌گذارد و مي‌تواند باعث خشونت شود. خشونت، اعتياد، روابط فرازناشويي، سوء ظن و مسائل اخلاقي به معناي عام خود، فقدان يا ضعف مهارت‌هاي ارتباطي، نارضايتي از روابط زناشويي عللي هستند كه در نهايت طلاق را ايجاد مي‌كنند.

موسوي چلك با تاكيد بر مهارت‌هاي طرفين در روابط زناشويي گفت: اين موضوع هميشه تابو بوده و در پستو باقي مانده، مي‌توان گفت هر رابطه‌اي كه از روابط زناشويي‌شان راضي باشند، طلاق رخ نمي‌دهد يا به حداقل مي‌رسد. اين رضايت، رضايت در ساير حوزه‌ها را ايجاد مي‌كند، گذشت و صميميت را در رابطه قوت مي‌بخشد. مشكل ديگر اين است كه بلد نيستيم با هم حرف بزنيم، خصوصا در جامعه مدرن امروزي با گسترش شبكه‌هاي اجتماعي، ديگر باهم حرف هم نمي‌زنيم. مهارت تصميم‌گيري در موقع ايجاد مشكل، احساس مسووليت نسبت به حفظ و ثبات خانواده، مواردي است كه بايد به آنها توجه شود.

نمي‌خواهم بگويم سوختن و ساختن و ظلم به نفس بشود، اما يافتن راهكار براي حفظ خانواده، مهم‌تر از رفتن سراغ نخستين راه‌حل به عنوان طلاق است. خانواده‌اي كه روابط عاطفي و صميميت‌بين‌شان زياد است طلاق در آنها جايگاهي ندارد. انتشار اين خبر، ‌واكنش‌هاي زيادي را در پي داشت. غير از حقوقدانان و جامعه شناسان، ‌كه اين تصميم ‌را پاك كردن صورت مساله مي‌دانند، نايب‌رييس كميسيون اجتماعي مجلس هم با واكنش به اين تصميم، به ايسنا گفته است: با منتشر نشدن آمار طلاق ديگر كسي به فكر ريشه‌يابي اين مشكل نمي‌افتد.

به اعتقاد جلودارزاده، اين اتفاق پاك كردن صورت مساله است، قطعا با آسيب‌شناسي و ريشه يابي مسائل اجتماعي همچون طلاق مي‌توان از تشديد آن جلوگيري كرد. در موضع طلاق مشكلات اقتصادي، عدم توانايي اداره زندگي به وسيله مرد خانواده و به دنبال آن رها كردن زندگي توسط مرد، به هم خوردن تعادل، اعتياد و بيكاري تاثير بسياري دارد كه بايد اين مشكلات را حل كرد نه اينكه آمارها اعلام نشود، چون اعلام كردن يا نكردن هيچ مشكلي را حل نمي‌كند. سازمان ثبت‌احوال به جاي اين كار، همراه با آمار، تحليلي در مورد دلايل بروز طلاق و راهكار جلوگيري از آن به خانواده‌ها ارايه دهد چون در بسياري از مواقع با مشاوره خوب مي‌توان از طلاق جلوگيري كرد؛ موضوعي كه در حال حاضر كمرنگ است و مراكز مشاوره به مراكز اقتصادي تبديل شده است.
نايب‌رييس كميسيون اجتماعي مجلس با اشاره به فقر كه يكي از دلايل از هم پاشيدگي خانواده‌هاست، گفت: خانواده‌هايي كه به دليل فقر از هم مي‌پاشند، قدرت تامين هزينه‌هاي مشاوره را ندارند، بهتر است بهزيستي و ساير نهادهاي مسوول قبل از اينكه خانواده‌اي متلاشي شود و بخواهند بعد از آن از زن به عنوان زن سرپرست خانوار حمايت كنند، امكاناتي براي مشاوره خوب و رايگان براي خانواده‌ها تامين كنند تا از افزايش آمار طلاق جلوگيري شود.

خواندن 1611 دفعه
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

کلمات کلیدی

وکیل   , وکیل دادگستری   , وکیل پایه یک  , وکیل خوب

وکیل دادگستری  , وکیل خوب , وکیل  , وکیل پایه یک  , وکیل پایه یک دادگستری  ,  وکیل خوب در تهران   ,وکیل پایه یک در تهران

وکیل در یوسف اباد   ,وکیل پایه یک در یوسف اباد  ,وکیل دادگستری در یوسف اباد 

وکیل ملکی   , وکیل ملکی تهران  مهریه  مطالبه مهریه  گرفتن مهریه  مهریه زن  وکیل مهریه  اخذ مهریه   مهریه  وصول مهریه  مهریه

 وکیل مهریه در تهران  شرایط اخذ مهریه  نحوه گرفتن مهریه  مهریه  وکیل مهریه در کرج  مطالبه مهریه  مهریه

طلاق توافقی فوری ,طلاق توافقی  وکیل مهریه در تهران  وکیل مهریه یوسف اباد  وکیل مهریه اصفهان  وکیل وکیل طلاق 

وکیل پایه یک   طلاق توافقی تهران  طلاق توافقی کرج  طلاق توافقی یوسف اباد  وکیل طلاق توافقی  وکیل

وکیل دادگستری   وکیل ملکی  وکیل ملکی تهران  وکیل خوب  وکیل دعاوی ملکی  وکیل مهریه  وصول مهریه در تهران

مطالبه مهریه تهران  وکیل مهریه  وکیل خانم  حمیراپارسا  وکیل خوب تهران  وکیل کرج  مشاوره حقوقی ،جرائم پزشکی ، وکیل جرائم پزشکی ، قصور

,تصرف عدوانی ,رفع تصرف عدوانی ,وکیل امور ملکی ,بهترین وکیل ملکی ,بهترین وکیل ملکی تهران ,وکیل در دعاوی ملکی ,متخصص دعاوی ملکی  ,اثبات نسب,چک برگشتی ,وصول مطالبات  ,وکیل وصول مطالبات پزشکی  ,حکم قطعی ,مراحل طلاق توافقی ,تدلیس ,افراز ,افراز ملک مشاع ,الزام به تنظیم سند

جهت مشاوره حقوقی تلفنی ابتدا مبلغ مشاوره را پرداخت کنید وسپس تماس بگیرید

مبلغ مشاوره تلفنی 70000تومان و به مدت 40 دقیقه می باشد

مشاوره حقوقی انلاین

 

تماس با ما

وکیل
درس : تهران-یوسف آباد -خیابان هفتم - پلاک27 - طبقه چهارم- واحد15                                                  
  شماره های تماس :  
                                    وکیل  ,حمیرا پارسا