امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

مهریه

وب سایت حقوقی حمیرا پارسا - مهریه و چگونگی مطالبه آن؟ چگونه می توان برای اخذ مهریه اقدام کرد؟ گرفتن مهریه شامل چه مراحلی می باشد؟ و سوالات متعدد دیگر که خانم ها با آن مواجه هستند، و حال به پاسخ سوالات ذکر شده می پردازیم.

1- اجرای ثبت اسناد رسمی

اگر مهریه وجه نقد یا در حکم نقد مانند سکه و طلا باشد زن با در دست داشتن سند رسمی ازدواج میتواند به دفتر ازدواج و یا دایره اجرای ثبت (محل وقوع ازدواج) مراجعه و در فرم خاصی (تقاضانامه صدور اجرائیه که جزء اوراق بهادار می باشد)که معمولاً دفاتر ازدواج آن را از اداره ثبت محل تهیه نموده اند را تکمیل می نماید . دفتر ازدواج مکلف است ظرف مدت 48 ساعت اداری نسبت به صدور اجرائیه اقدام نموده و به همراه مدارک لازم به اداره اجرای ثبت محل ارسال نماید در غیر اینصورت دفتر خانه مرتکب تخلف شده و متقاض می تواند به بازرسی دفاتر اسناد رسمی واقع در اداره کل ثبت اسناد و املاک محل مراجعه و شکایت خود را اعلام نماید.

یکی از طرق اتمام نکاح غیردائم بذل مدت می باشد

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

تقاضای بذل مدت در نکاح غیر دائم

یکی از طرق اتمام نکاح غیردائم بذل مدت می باشد که بذل مدت از ناحیه زوج انجام می گیرد ،به این معنی که مرد هر وقت بخواهد می تواند با بذل مدت تعیین شده در نکاح غیردائم به آن خاتمه دهد. زمانی که نکاح نیز غیر دائم واقع می شود و معمولا زمانی که مدت آن طولانی می باشد و مرد از یک طرف نسبت به انجام وظایف زناشویی اقدام نمی نماید و زن را رها می کند و از طرفی بذل مدت هم نمی نماید زن می تواند با مراجعه به دادگاه خانواده و طرح دادخواست با عنوان الزام زوج به بذل مدت در نکاح غیردائم با استناد به عسروحرج درخواست الزام مرد را به بذل مدت بنماید. فلذا دادگاه با استناد به عسروحرج زوجه حکم به الزام زوج به بذل مدت می نماید و زوجه پس از قطعیت می تواند نسبت به ثبت حکم صادره با موضوع بذل مدت به دفاتر اسناد مراجعه و نسبت به ثبت بذل مدت اقدام نماید. 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

حضانت طفل مشترک

شاید این نگرانی در والدین وجود داشته باشد که در صورت فروپاشی زندگی مشترک حضانت طفل مشترک با چه کسی خواهد بود، مادر یا پدر؟

قبل از پاسخگویی به این مطلب لازم می دانم توضیح دهم که حضانت تنها در خصوص اطفال قبل از بلوغ تلقی می شود ، سن بلوغ در دختران 9 سال تمام قمری و پسران 15 سال تمام قمری خواهد بود. طبق قانون ایران حضانت که به معنی نگهداری و تربیت طفل می باشد. از لحظه تولد تا سن 7 سالگی خواه کودک دختر یا پسر باشد به مادر تعلق می گیرد و پس از آن حضانت دختر تا 9 سالگی  و پسر تا 15 سالگی کتعلق به پدر می باشد. پس از رسیدن به سن بلوغ فرزند چه دختر و چه پسر ، خود فرزند تصمیم می گیرد که با پدر یا مادر زندگی کند و پس از رسیدن به سن بلوغ حضانت در خصوص نوجوان پسر یا دختر صدق نمی کند.

وضعیت نفقه فرزندان 

نفقه فرزندان مشترک بر عهده زوج (پدر) می باشد و تمامی مخارج زندگی فرزندان از جمله خوراک و پوشاک و خانه و هزینه های مربوط به تحصیل و تفریح را باید زوج بپردازد،زوجه وظیفه ای در قبال نفقه فرزندان ندارد. چه در دوران زندگی مشترک و چه در زمان طلاق زوج باید نفقه فرزندان را بدهد.

مقدار نفقه فرزندان

چیزی به نام مقدار نفقه به هیچ عنوان در قانون نیامده است و اینکه به پسر و یا دختر چقدر نفقه تعلق میگیرد بر اساس مخارج خوراک و پوشاک و هزینه های تحصیلات و  میباشد که کارشناس دادگاه میزان آنرا تعیین میکند.

به طور مثال موردی بوده است که  دادگاه به وسیله کارشناس برای یک پسر 5 ساله ماهیانه مبلغ دویست هزار تومان نفقه تعیین کرده است و در موردی دیگر برای یک فرزند دختر 7 ساله دویست و پنجاه هزار تومان نفقه تعیین کرده است.

نفقه فرزندان در طلاق توافقی

در طلاق توافقی نفقه ارتباطی به حضانت ندارد و در شرایطی که زوج از تمکن مالی خوبی برخوردار باشد و فرزندان نیاز به کمک مالی داشته باشند،زوج باید نفقه فرزندان را پرداخت کند.

نگهداری فرزند بعد از فوت پدر و مادر

در صورتی که زوج فوت کند، نگهداری فرزند بر عهده مادر میباشد .

و اگر پدر و مادر همزمان بر اثر هر سانحه ای فوت کنند و یا یکی بعد از دیگری فوت کنند، حضانت فرزندان بر عهده پدربزرگ پدری میباشد و در صورتیکه پدربزرگ پدری هم فوت کند سایر نزدیکان باید از فرزند نگهداری کنند.

مراحل گرفتن حضانت فرزندان

  • برای حضانت فرزند بعد از طلاق ، میتوان به یکی از روش های اقدام کنید.
  • از طریق شورای حل اختلاف.
  • شما میتوانید برای اطلاع از چگونگی گرفتن حضانت فرزند با وکیل خانواده حضانت فرزند به صورت تلفنی گفتگو کنید تا شما را برای گرفتن حضانت و یا ملاقات با فرزند در شورا راهنمایی کند.
  • شما باید برای گرفتن حضانت فرزند، دادخواست تنظیم کنید که در صورت نیاز و نداشتن اطلاعات کافی میتوانید برای تنظیم دادخواست با وکیل خانواده مشاوره حقوقی داشته باشید .

مدارک گرفتن حضانت فرزندان

  •  ارائه سند طلاق برای تعیین وقت ملاقات با فرزند 
  • اصل شناسنامه
  • اصل کارت ملی
  • در صورتیکه طلاق توافقی باشد دادن توافقات به وکیل الزامی است. زیرا نگهداری فرزند و ساعت ملاقات با فرزند در توافقاتی که در طلاق توافقی نوشته میشود، مشخص شده است.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

طلاق مبارات

طلاق مبارات نوعی از طلاق خلع می باشد.

منظور از طلاق خلع طلاقی است که در آن مرد حق رجوع در آن را ندارد، طلاق مبارات یعنی طلاقی که طرفین (زوج ، زوجه) به واسطه کراهتی که از یکدیگر دارند از یکدیگر جدا می شوند.

زن در این نوع طلاق قسمتی از مهریه خویش را در قبال طلاق به همسرش می بخشد.

اشاره ای داشته باشیم به احکام طلاق مبارات

کلیات طلاق مبارات اعم از شیوه طلاق و صیغه طلاق با طلاق معمولی متفاوت می باشد. در طلاق مبارات پس از آنکه زن یا وکیل او مهریه را بخشید، مرد یا وکیل او صیغه طلاق مبارات را می‌خواند. در صیغه طلاق مبارات، از فعل «بٰارَأتُ» استفاده می‌شود که مبارات بودن طلاق را نشان دهد

طلاق مبارات از اقسام طلاق بائن است. بنابراین در آن مرد نمی‌تواند به زن رجوع کند؛ یعنی بدون خواندن عقد او را دوباره همسر خود کند

در طلاق مبارات، در زمان عِدّه، زن می‌تواند از بخشش خود منصرف شود. در این صورت مانند طلاق رِجعی شوهر می‌تواند رجوع کند و او را دوباره همسر خود کند؛

در طلاق مبارات، مالی که شوهر برای طلاق از زن می‌گیرد، نباید بیشتر از مهریه او باشد.

 این مطلب هم می تواند مفید باشد: طلاق خلع

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

طلاق خلع

شاید بازدیدکنندگان عزیز از این سایت بارها و بارها با واژه طلاق خلع در آرا صادره از دادگاه ها مواجه شده باشند، طلاق خلع به نوعی از طلاق گویند که زن به واسطه کراهتی که از شوهر خود دارد در ازاء بخشیدن مالی به شوهرش تا میزان مهریه یا بیشتر از مهریه یا کمتر از آن مطلقه می شود، و طلاق خودرا می گیرد این نوع طلاق از انواع طلاق بائن می باشد.

طلاق خلع نوبت دوم چیست؟

طلاق خلع نوبت دوم بدین صورت است که زوجین بعد از طلاق خلع اول در دوران عده به یکدیگر رجوع نمایند و مجددا طلاق بگیرند

حال سوال پیش می آید طلاق بائن چیست؟ 

طلاق بائن نوعی از طلاق است که حق رجوع مرد در ایام عده از وی سلب می شود یعنی از ابتدا حق رجوعی در آن وجود نداشته است،به همین منظور زن زمانی که درخواست طلاق می دهد قاضی دادگاه در قبال بخشش از مهریه یا تمام آن یا کمتر از آن را مطلقه می سازد.

 

مطلب مرتبط : طلاق مبارات

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

طلاق غیابی

 

فرض کنید مردی همسر خودرا ترک کرده است،و مدتی از وی خبری نیست و زن با مشقت های فراوانی از قبیل عدم پرداخت نفقه و بی سرپرستی رنج می برد بنابراین این زن با وضعیت موجود در صورتی که همسرش مدت بیش از شش ماه وی را ترک کرده باشد و عذر موجهی نیز در این خصوص نداشته باشد،وکیل و وکیل در توکیل می باشد که خود را مطلقه نماید، بنابراین زوجه می تواند شخصا و یا با انتخاب وکیل خانواده نسبت به طرح دادخواست طلاق ، ضمن مراجعه به دفاتر خدمات قضائی و تقدیم دادخواست از همسرش طلاق غیابی بگیرد و خود را مطلقه سازد.

در ضمائم دادخواست /رونوشت عقدنامه ،رونوشت شناسنامه ،شهادتنامه مبنی بر ترک منزل توسط شوهرش را باید ضمیمه نماید و پس از اخذ گواهی عدم امکان سازش(طلاق) با مراجعه و قطعیت رای طلاق با مراجعه به دفاتر ثبت طلاق اقدام نماید.

طلاق غیابی از جانب مرد

مطابق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی حق طلاق از اختیارات مرد می باشد. لذا اگر مردی دادخواست طلاق به طرفیت همسرش بدهد چه زن در دادگاه حاضر شود و یا حضور پیدا نکند و لایحه نیز ندهد بعد از تعیین داور و اظهارنظر آنها و رعایت جمیع مقررات قانونی رای طلاق صادر خواهد شد.

لکن در فرض دوم رای صادره از نوع طلاق غیابی است و زن می تواند در مهلت قانونی به رای غیابی اعتراض نماید. آنچه اهمیت دارد این است که رای طلاق به درخواست مرد از سوی دادگاه صادر می شود.

ولی ثبت واقعه طلاق منوط است به پرداخت کلیه حقوق مالی زن از جمله مهریه ،اجرت المثل و سایر حقوق متصوره که در رای دادگاه منعکس می گردد.

ممکن است سوال پیش آید که حقوق مالی زوجه در طلاق از طرف مرد چیست؟ عبارت است از مهریه، اجرت المثل ایام زوجیت (به شرط مطالبه از سوی زوجه)، نفقه ایام عده، نفقه معوقه (در صورت مطالبه زوجه و استحقاق او) و شرط تنصیف اموال مندرج در عقدنامه ها به شرط امضاء این شرط توسط زوج و بودن اموال موجود در هنگام طلاق که بعد از عقد خریداری شده باشد.

توصیه می شود برای اطلاعات بیشتر در خصوص شرط تنصیف دارایی به این لینک آبی رنگ مراجعه کنید.

نکته: اما استفاده از شرط تنصیف، اجرت المثل و نفقه معوقه اگر از طرف زوجه درخواست شود در رای دادگاه در صورت بودن شرایط انعکاس پیدا می کند.

بعد از صدور حکم طلاق غیابی به درخواست زوج اگر مهریه قبلا توسط زوجه مطالبه نشده باشد زوج در صورت مصر بودن و عدم توانایی پرداخت یک جای مهریه می تواند دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را به همان شعبه صادر کننده طلاق به طرفیت زوجه تقدیم کند. دادگاه در صورت حضور نیافتن زوجه یا نبودن او با توجه به شهادت شهود زوج، مهریه را تقسیط می کند.

مطلب مرتبط : وکالت در طلاق زوجین

طلاق غیابی از جانب زن

اگر زوجه به طرفیت شوهر دادخواست طلاق غیابی بدهد و زن دلیلی جهت اثبات ادعای خود که مورد وثوق دادگاه باشد برای طلاق ارائه کند و شوهر با وجود  ابلاغ در دادگاه حضور نیابد، لایحه دفاعیه ارائه ندهد و اخطاریه دادگاه هم به او ابلاغ واقعی نشده باشد رای طلاقی که از سوی دادگاه صادر می شود غیابی است و قابل واخواهی می باشد، شایسته است که در مورد داشتن اطلاعات کافی در مورد طلاق مطلب شرایط طلاق از طرف زن را مطالعه بفرمایید.

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

شرایط درخواست طلاق توسط زن

هر عقدی امکان دارد از طرق دیگری نیز از بین برود مثل فسخ و انفساخ و اقاله در سایرعقود که به جای اقاله در نکاح ایقاع یا به اصطلاح طلاق است.اما چطور ممکن است که یک زن با شرایطی که نه شرع و نه قانون حقی برای طلاق او در نظر نگرفته دارای چنین شرایطی باشد؟ 

پاسخ بدین صورت است که البته این موضوع امروزه به صورت مشروط در اسناد ازدواج وجود دارد که به اصطلاح حق طلاق در صورت حصول شرایط مندرج ضمن عقد مرد به زن وکالت در امر طلاق را می دهد.اما این حق مستلزم شرایطی است که به تنهایی نمیتواند حق طلاق را مستقینا به زن بدهد و زن در زمینه طلاق محدود به شرایط خاص است.
این سوال پیش می آید که آیا میتوان حق طلاق را مطلقا به زن سپرد یا به استناد ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی که می فرماید مرد با شرایط مقرر میتواند زن خود را طلاق دهد آیا این حق قانونی را میتوان به زن داد یا خیر؟ در جواب این سوال باید گفت چون امر طلاق تنها به اراده مرد صورت میپذیرد مرد میتواند در ضمن عقد به زن وکالت مطلق برای امر طلاق دهد تا خلاء قانونی موجود در این زمینه نتواند در آینده به ضرر زن تمام شود
و حتی از تاثیرات و وضع بدی که امروزه در جامعه بوجود آمده بکاهد از جمله قرار دادن مهریه های سنگین برای وجود ضمانت اجرای مناسب برای زن در مقابل حق طلاق مرد امری که امروزه باعث گرفتاری و درد سر خیلی از مردها شده در حالیکه اگر در ابتدای امر به این موضوع آگاهی داشتند این حق را به زن داده و خود را از بار مسولیت زیاد مالی رها میکردند.

موضوعی که امروزه میتواند مرد و زن را در زمینه طلاق در شرایط یکسانی قرار دهد و زنها بدون اینکه بخواهند ارزش وجودی خود را با مهریه های سنگین عوض کنند ارزش انسانی و حق قانونی خود را در این زمینه اعمال نمایند .هر چند بسیاری از حقوق دانان به دلایل خاص خود از این امر چیزی بیان نکرده تا مبادا زمانی حقوق زنها برابر با مردها شود و حاضر هستند مجازاتهایی همچون زندان و حبس و بوجود امدن تبعات مالی فراوان بر عهده مردها قرار گیرد ولی از این موضوع چیزی نگویند. شرایطی که امروزه هم به نفع زن است هم به نفع مردان.

این مطلب هم می تواند مفید باشد: 


در این زمینه حتی بنیانگذار جمهوری اسلامی در یک استفتاء جواب آنرا این چنین داده اند:برای زنان محترم شارع مقدس راه سهلی را معین فرموده است تا خودشان زمام طلاق را به دست گیرند به این معنی که در ضمن عقد نکاح اگر شرط کنند که زن وکیل باشد بصورت مطلق یعنی هر موقع که دلشان خواست طلاق بگیرند دیگر هیچ مشکلی برای خانمها بوجو نمی آید و میتوانند خود را طلاق دهند
پس در یک جمع بندی کلی یا پاسخ به سوال ابتدایی باید بگویم زن ها اگر چه حق طلاق ندارند اما میتوانند در ضمن عقد نکاح بصورت مطلق وکیل شوهر در امر طلاق شوند و هر زمان که خواستند خود را با رعایت تشریفات قانونی مطلقه سازد.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

دادخواست استرداد جهیزیه

برگ دادخواست تقدیمی به دادگاه عمومي
مشخصات طرفين نام نام خانوادگى نام پدر شغل
محل اقامت
شهر – خيابان -كوچه – شماره –پلاك
خواهان
خوانده
وكيل يا نماينده قانونى
تعيين خواسته وبهاي آن استرداد جهيزيه مقوم به ريال به انضمام كليه خسارات قانون
دلايل ومنضمات دادخواست كپي مصدق : 1- عقدنامه،‌2- ليست جهيزيه، 3-مدرك مورد نياز ديگر
رياست محترم مجتمع قضايي “شهرستان محل اقامت خوانده”
باسلام احتراماً به استحضار مي رساند:
اينجانبه به استناد كپي مصدق عقدنامه شماره مورخ.......باخوانده عقدازدواج دائمي در دفترخانه شماره ونام شهرستان منعقد كرده ايم. نظر به اينكه جهيزيه به شرح ليست ضميمه متعلق به اينجانبه مي باشد فلذا مستنداً به ماده 198 قانون آيين دادرسي دادگاه هاي عمومي و انقلاب در امور مدني صدور حكم به محكوميت خوانده به استرداد آن به انضمام جميع خسارات قانوني و هزينه دادرسي در حق اينجانبه مورد استدعاست.
                                                                                                     

                                                                                             محل امضاء ،مهر ،اثرانگشت

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

زیر مجموعه ها

دفترحقوقی

            وکیل  دعاوی خانواده 

            وکیل در دعاوی حقوقی

کلمات کلیدی

وکیل   , وکیل دادگستری   , وکیل پایه یک  , وکیل خوب

وکیل دادگستری  , وکیل خوب , وکیل  , وکیل پایه یک  , وکیل پایه یک دادگستری  ,  وکیل خوب در تهران   ,وکیل پایه یک در تهران

وکیل در یوسف اباد   ,وکیل پایه یک در یوسف اباد  ,وکیل دادگستری در یوسف اباد 

وکیل ملکی   , وکیل ملکی تهران  مهریه  مطالبه مهریه  گرفتن مهریه  مهریه زن  وکیل مهریه  اخذ مهریه   مهریه  وصول مهریه  مهریه

 وکیل مهریه در تهران  شرایط اخذ مهریه  نحوه گرفتن مهریه  مهریه  وکیل مهریه در کرج  مطالبه مهریه  مهریه

طلاق توافقی فوری ,طلاق توافقی  وکیل مهریه در تهران  وکیل مهریه یوسف اباد  وکیل مهریه اصفهان  وکیل  وکیل طلاق 

وکیل پایه یک   طلاق توافقی تهران  طلاق توافقی کرج  طلاق توافقی یوسف اباد  وکیل طلاق توافقی  وکیل

وکیل دادگستری   وکیل ملکی  وکیل ملکی تهران  وکیل خوب  وکیل دعاوی ملکی  وکیل مهریه  وصول مهریه در تهران

مطالبه مهریه تهران  وکیل مهریه  وکیل خانم  حمیراپارسا  وکیل خوب تهران  وکیل کرج  مشاوره حقوقی ،جرائم پزشکی ، وکیل جرائم پزشکی ، قصور

,تصرف عدوانی ,رفع تصرف عدوانی ,وکیل امور ملکی ,بهترین وکیل ملکی ,بهترین وکیل ملکی تهران ,وکیل در دعاوی ملکی ,متخصص دعاوی ملکی  ,اثبات نسب,چک برگشتی ,وصول مطالبات  ,وکیل وصول مطالبات پزشکی  ,حکم قطعی ,مراحل طلاق توافقی ,تدلیس ,افراز ,افراز ملک مشاع ,الزام به تنظیم سند

جهت مشاوره حقوقی تلفنی ابتدا مبلغ مشاوره را پرداخت کنید وسپس تماس بگیرید

مبلغ مشاوره تلفنی 150000تومان و به مدت 40 دقیقه می باشد

  پرداخت کنید