دوشنبه, 27 بهمن 1399 03:38

دانستنی های ارتشاء

نوشته‌شده توسط
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

حمیرا پارسا وکیل دادگستری در این باره توضیح می دهد که : اگر کارمند دولت در قبال انجام دادن و یا انجام ندادن وظایف خود ، مالی دریافت کند به آن رشوه می گویند به شرطی که آن کار به وظایف خود او یا به وظایف یک کارمند دیگر ارتباط داشته باشد . هم رشوه دادن و همچنین رشوه گرفتن از جرم هایی هستند که آسایش عمومی را بهم می ریزند و اگر این جرم گسترش یابد فساد در نظام اداری گسترش خواهد یافت .

وکیل پایه یک در دادگستری می تواند در مورد جرم رشا و ارتشا چنین بگوید که : رشا یعنی رشوه دادن و ارتشا یعنی رشوه گرفتن .

هر دوی این موارد نوعی جرم هستند و مجازاتی نسبت به خود دارند .

ارتشا یعنی رشوه گرفتن

وکیل دادگستری برای حکم ارتشا ، در این مورد می افزاید که در سال ۱۳۶۴ ماده ی سه قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا مصوب گردید و همچنین در سال ۱۳۶۷ در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب نهایی رسید . بنابراین اگر هر یک از ماموران دولتی یا نهاد های انقلابی و به طور گسترده قوای سه گانه و حتی نیروهای مسلح یا سازمان های دولتی وابسته به دولت یا ماموران رسمی یا غیر رسمی برای انجام دادن یا انجام ندادن کاری اگر وجه یا سند به طور مستقیم یا غیر مستقیم قبول کنند ، مرتکب به جرم ارتشا شده اند و در صورت اثبات مجازات می شوند .

وکیل خانم در این باره توضیح بیشتر می دهد که اگر مرتکب مدیر کل یا رتبه ای همانند مدیر کل یا بالا تر از آن را داشته باشد و جرم رشوه گرفتن  آن ثابت شده باشد از شغل دولتی به صورت دائم منفصل می شود و همچنین به حبس و جزای نقدی نیز محکوم می شود . اما اگر رتبه ی مرتکب ، کمتر از مدیر باشد به مدت ۶ ماه تا ۳ سال از کار خود منفصل می شود .

جرم ارتشا مطلق است

وکیل در این باره توضیح می دهد که اگر قیمت مال یا وجه داده شده بیشتر از یک حد معین باشد ۷۴ ضربه شلاق و همچنین جزای نقدی و اخراج از خدمات دولتی برای همیشه ، مجازات مرتکب می باشد و چنانچه در بالا نیز ذکر شد اگر رتبه پایین تر از مدیر کل باشد ، به مدت ۶ ماه تا ۳ سال از کار خود منفصل می شود .

در صورتی که ارزش مال یا وجه داده شده بیشتر از یک میلیون ریال باشد شخصی که ارتشا را انجام داده است به پنج تا هفت سال حبس و همچنین ۷۴ ضربه شلاق و همچنین به جزای نقدی معادل قیمت مال محکوم می شود و اگر رتبه ی پایین تر از مدیر کل را شخص داشته باشد به مدت ۶ ماه تا ۳ سال می تواند محکوم به انفصال از شغل خویش گردد .

وکیل در ادامه چنین عنوان می کند که گرفتن رشوه  جزو جرایم مطلق محسوب می شود .بنابر این مطابق ماده ۳ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا اختلاس و کلاهبرداری تحقق جرم رشوه گرفتن ارتباطی به این ندارد که مستخدم آن کار را انجام داده و یا آن کار را انجام نداده است .

برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر  در مورد موضوع ارتشا به سایت https://parsalaw.ir مراجعه کنید .

وکیل خوب بر اساس قوانین مطرح شده ، در این مورد می افزاید که اگر در بخش خصوصی عمل رشا و یا ارتشا صورت بگیرد هیچ عمل مجرمانه ای انجام نشده است و همچنین اگر یک کارمند دولت برای انجام دادن کاری مربوط به کار یک کارمند دولت در سازمان دیگر پولی را دریافت کند در این مورد نیز ارتشا محقق نخواهد شد همچنین در مواردی که در زندگی امروز با آن رو به رو هستیم گرفتن امتیاز یک وام پیش از موعد داده شده است که با توجه به قوانین امروزه این مورد رشوه محسوب نمی شود اما با شاخ و برگ دادن به آن می توان آن را نیز رشوه قلمداد کرد .

با توجه به گفته های بالا برای تحقق این جرم باید شخص حتما کارمند دولت باشد و برای انجام دادن و یا انجام ندادن یک کار از شخصی دیگر وجه نقدی دریافت بکند البته زمین یا هرچیز دیگری که ارزش اقتصادی داشته باشد هم می تواند  به عنوان رشوه قلمداد شود .

آیات قرآن در مورد ارتشا

آیات و روایات زیادی در این زمینه وجود دارد که ما در این مقاله به چند نمونه اشاره می کنیم :

1- آیه ۱۸۸ سوره بقره : برای خوردن قسمتی از مال مردم آن هم به گناه به قضاوت ندهید یعنی به عنوان رشوه مالی را به دیگری ندهید .

2- آیه ۴۲ سوره مائده : ای پیامبر به سخنان تو زیاد گوش می کنند و رشوه فراوان می خورند .

3- آیه ۶۳ سوره مائده : چرا عالم های یهود از گفتار های گناه سیر نمی شوند و رشوه خواری می کنند .

 

مشاهده 824 زمان آخرین ویرایش در دوشنبه, 27 بهمن 1399 11:44
برای ارسال نظر وارد شوید

دفترحقوقی

            وکیل  دعاوی خانواده 

            وکیل در دعاوی حقوقی

کلمات کلیدی

وکیل   , وکیل دادگستری   , وکیل پایه یک  , وکیل خوب

وکیل دادگستری  , وکیل خوب , وکیل  , وکیل پایه یک  , وکیل پایه یک دادگستری  ,  وکیل خوب در تهران   ,وکیل پایه یک در تهران

وکیل در یوسف اباد   ,وکیل پایه یک در یوسف اباد  ,وکیل دادگستری در یوسف اباد 

وکیل ملکی   , وکیل ملکی تهران  مهریه  مطالبه مهریه  گرفتن مهریه  مهریه زن  وکیل مهریه  اخذ مهریه   مهریه  وصول مهریه  مهریه

 وکیل مهریه در تهران  شرایط اخذ مهریه  نحوه گرفتن مهریه  مهریه  وکیل مهریه در کرج  مطالبه مهریه  مهریه

طلاق توافقی فوری ,طلاق توافقی  وکیل مهریه در تهران  وکیل مهریه یوسف اباد  وکیل مهریه اصفهان  وکیل  وکیل طلاق 

وکیل پایه یک   طلاق توافقی تهران  طلاق توافقی کرج  طلاق توافقی یوسف اباد  وکیل طلاق توافقی  وکیل

وکیل دادگستری   وکیل ملکی  وکیل ملکی تهران  وکیل خوب  وکیل دعاوی ملکی  وکیل مهریه  وصول مهریه در تهران

مطالبه مهریه تهران  وکیل مهریه  وکیل خانم  حمیراپارسا  وکیل خوب تهران  وکیل کرج  مشاوره حقوقی ،جرائم پزشکی ، وکیل جرائم پزشکی ، قصور

,تصرف عدوانی ,رفع تصرف عدوانی ,وکیل امور ملکی ,بهترین وکیل ملکی ,بهترین وکیل ملکی تهران ,وکیل در دعاوی ملکی ,متخصص دعاوی ملکی  ,اثبات نسب,چک برگشتی ,وصول مطالبات  ,وکیل وصول مطالبات پزشکی  ,حکم قطعی ,مراحل طلاق توافقی ,تدلیس ,افراز ,افراز ملک مشاع ,الزام به تنظیم سند

جهت مشاوره حقوقی تلفنی ابتدا مبلغ مشاوره را پرداخت کنید وسپس تماس بگیرید

مبلغ مشاوره تلفنی 150000تومان و به مدت 40 دقیقه می باشد

  پرداخت کنید