جمعه, 24 بهمن 1399 06:03

تشریح رابطه نامشروع غیر زنا

نوشته‌شده توسط
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

,وب سایت رسمی حمیرا پارسا _ وکیل دادگستری زن در این مورد چنین بیان می کند که رابطه نامشروع بین دو جنس مخالف در اکثر کشورها به عنوان یک جرم شناخته شده است . هم چنین رابطه نامشروع غیر زنا در قانون مجازات اسلامی پیش بینی شده است اما با این وجود جرم انگاری روابط نامشروع و طرح‌های دیگری نیز دارد که در قانون مشخص نشده است.

فرق رابطه نامشروع و جرم زنا

وکیل خانواده در مورد تفاوت رابطه نامشروع غیر زنا و جرم زنا چنین توضیح می‌دهد که سرمه زنا از جرایم حدی است اما جرم روابط نامشروع از دسته جرایم تعزیری می باشد.

جرایم حدی چیست؟

جرایم حدی جرم هایی مثل انجام زنا و یا شرب خمر می باشد که  مجازات‌ آنها توسط خداوند از طریق متن قرآن به واسطه پیامبر اسلام به مردم ابلاغ شده است.

جرایم تعزیری چیست؟

تعزیر مجازاتی است که در شرع نیامده و اصول جرم انگاری آن مصلحت و منفعت جامعه است مانند جرایم راهنمایی و رانندگی بنابراین جرایم تعزیری نقطه مقابل جرایم حدی می باشند.

وکیل یوسف آباد در این باره توضیح می دهد که : در قرآن نیز به جرایم تعزیری گاهی پرداخته شده است مانند رشوه و کلاهبرداری اما نحوه مجازات آنها مشخص نشده است و به اختیار حکومت گذاشته شده است.

در جرم زنا باید رابطه جنسی بین زن و مرد نامحرم به حدی که قانون مشخص کرده است برقرار شود اما در جرم رابطه نامشروع میزان رابطه به اندازه‌ای نیست که عنوان زنا بر آن گذاشته شود و رابطه جنسی برقرار نمی شود.

بنابراین زنا یک نوع رابطه نامشروع است اما هر رابطه نامشروع نمیتواند زنا محسوب شود.

تعریف رابطه نامشروع غیر زنا در قانون

اگر زن و مردی با هم ازدواج دائم یا موقت نداشته باشند و از نظر شرعی با هم محرم نباشند و اعمالی مثل بوسیدن و یا دست دادن را با هم انجام دهند و و مصادیقی  مثل اینها،  چون افعال ای غیر اخلاقی انجام داده‌اند و این افعال به نفع و مصلحت جامعه نیست آنها باید مجازات شوند اگر رابطه نامشروع با اکراه انجام شود تنها شخصی که اکراه کننده مجازات می شود.

 

مصداق‌های رابطه نامشروع 

از آنجایی که تمامی مصادیق جرم رابطه نامشروع در قانون به آن پرداخته نشده است  یعنی اینکه روابط نامشروع تنها به بوسیدن و همبستری  گفته نمی شود و برای هریک از اینها یک رویه خاصی را تشخیص می‌دهند و  مطابق با آن عمل می کنند.

 وکیل دادگستری زن در توضیح این موضوع این چنین بیان می دارد که حتی اداره حقوقی قوه قضاییه نظریات بسیار متفاوت و اغلب متناقض را در این خصوص یعنی  جرم روابط نامشروع بیان کرده است و برخی نیز انجام را مستقل نمی دانند و هر عمل کمتر از زنا را  رابطه نامشروع مینامند .

 این گروه معتقدند که لمس و تماس فیزیکی مهمترین عنصر رابطه نامشروع است و صحبت کردن و یا ارسال پیام و یا خلوت کردن و یا حرف های عاشقانه زدن جرم محسوب نمیشود  و مجازات روابط نامشروع اعمال نخواهد شد.

 برخی از حقوقدانان برای روابط نامشروع هویتی مستقل تعریف کرده‌اند  و آن را متفاوت از زنا می دانند و در  گروهی دیگر بررسی می‌کنند .

 مطابق نظر این گروه حتی اگر زن و مرد نامحرم به صورت مجازی با هم حرف های عاشقانه بزنند باز هم وصف مجرمانه اتفاق افتاده است و مجازات شلاق برای آنها در نظر گرفته می شود .

رابطه نامشروع غیر زنا

وکیل یوسف اباد در ادامه چنین توضیح می دهد که : در فصل  هجدهم بخش انجام قانون مجازات اسلامی اعمال زیر را مصداق جرم ارتباط نامشروع دانسته اند و برای آنها مجازاتی در نظر گرفته شده است:

1_  انجام دادن افعالی که با عفت عمومی منافات دارد به غیر از زنا.

۲ مرتکب شدن به زنا با داشتن کمتر از چهار شاهد .

۳ دو نفر مرد یا دو نفر زن برهنه در زیر یک پوشش مشترک قرار گرفته باشند

۴ بوسیدن همراه با شهوت باشد

۵ خانمها بدون حجاب در اماکن عمومی حضور پیدا کنند

۶ مراکز فساد تاسیس شود

۷  در دید عموم فعل حرامی انجام شود و یا تظاهر به انجام شود

۸ استفاده کردن از آرایشی که علت فساد شود  و مخالف گفته های شرع باشد

۹ کسب درآمد از راه  نشر و پخش فیلم های مبتذل

 با این اوصاف رعایت کردن حداکثر  احتیاط در اماکن عمومی برای بانوان و همچنین آقایان ضروری می باشد.

گاهی رابطه نامشروع غیر زنا سبب می شود که نظام یک خانواده از هم بپاشد، اما مشورت با یک وکیل خوب می تواند مانع از اختلافات خانوادگی شود .

 

مشاهده 961 زمان
برای ارسال نظر وارد شوید

دفترحقوقی

            وکیل  دعاوی خانواده 

            وکیل در دعاوی حقوقی

کلمات کلیدی

وکیل   , وکیل دادگستری   , وکیل پایه یک  , وکیل خوب

وکیل دادگستری  , وکیل خوب , وکیل  , وکیل پایه یک  , وکیل پایه یک دادگستری  ,  وکیل خوب در تهران   ,وکیل پایه یک در تهران

وکیل در یوسف اباد   ,وکیل پایه یک در یوسف اباد  ,وکیل دادگستری در یوسف اباد 

وکیل ملکی   , وکیل ملکی تهران  مهریه  مطالبه مهریه  گرفتن مهریه  مهریه زن  وکیل مهریه  اخذ مهریه   مهریه  وصول مهریه  مهریه

 وکیل مهریه در تهران  شرایط اخذ مهریه  نحوه گرفتن مهریه  مهریه  وکیل مهریه در کرج  مطالبه مهریه  مهریه

طلاق توافقی فوری ,طلاق توافقی  وکیل مهریه در تهران  وکیل مهریه یوسف اباد  وکیل مهریه اصفهان  وکیل  وکیل طلاق 

وکیل پایه یک   طلاق توافقی تهران  طلاق توافقی کرج  طلاق توافقی یوسف اباد  وکیل طلاق توافقی  وکیل

وکیل دادگستری   وکیل ملکی  وکیل ملکی تهران  وکیل خوب  وکیل دعاوی ملکی  وکیل مهریه  وصول مهریه در تهران

مطالبه مهریه تهران  وکیل مهریه  وکیل خانم  حمیراپارسا  وکیل خوب تهران  وکیل کرج  مشاوره حقوقی ،جرائم پزشکی ، وکیل جرائم پزشکی ، قصور

,تصرف عدوانی ,رفع تصرف عدوانی ,وکیل امور ملکی ,بهترین وکیل ملکی ,بهترین وکیل ملکی تهران ,وکیل در دعاوی ملکی ,متخصص دعاوی ملکی  ,اثبات نسب,چک برگشتی ,وصول مطالبات  ,وکیل وصول مطالبات پزشکی  ,حکم قطعی ,مراحل طلاق توافقی ,تدلیس ,افراز ,افراز ملک مشاع ,الزام به تنظیم سند

جهت مشاوره حقوقی تلفنی ابتدا مبلغ مشاوره را پرداخت کنید وسپس تماس بگیرید

مبلغ مشاوره تلفنی 150000تومان و به مدت 40 دقیقه می باشد

  پرداخت کنید