دوشنبه, 01 دی 1399 05:47

استرداد سند چگونه است؟

نوشته‌شده توسط
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

 

وکیل پایه یک به توضیح این مسئله مهم حقوقی می پردازد، یکی از مواردی که معمولاً در مورد اسناد در دادگاهها در مورد آن دعوای زیادی قرار می شود، استرداد سند می باشد. استرداد سند معمولاً در چند حالت اتفاق می افتد. اولین موردی که باعث دعوای استرداد سند می‌شود زمانی اتفاق می‌افتد که شخصی از دادن سند مالکیت وجود هیچ دلیلی خودداری کنند.

این حالت معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که سند برای انجام معامله یا تعهد پرداخت بدهی ضمانت گذاشته شده باشد و پس از انجام تعهد شخصی که سند را به ضمانت گرفته است از تحویل آن خودداری کند.

مورد دیگری که باعث دعوای استرداد سند می شود این است که برای طرح دعوا در دادگاه وکیل دادگستری سند را تحویل دهد و بعد از پایان رسیدگی، سند به او بازگردانده نشود. مورد دیگری که باعث ایجاد چنین دعوای می شود زمانی است که سند مدنظر شما نزد اداره ثبت به امانت گذاشته شود اما پس از پایان دوره تشریفات استرداد سند، اداره ثبت از دادن اسناد به شما جلوگیری به عمل آورد.

نکته بسیار مهمی که در مورد سند وجود دارد این است که ممکن است در یک رابطه امانتی شما سند را به شخص دیگری به امانت بگذارید و ارکان بزه خیانت در امانت را در اختیار داشته باشید. در چنین شرایطی مالک سند می‌تواند با انجام تشریفات اداری نسبت به طرح دعوای شکایت کیفری به عنوان خیانت در امانت اقدام کند.

او می تواند از طریق روند قانونی مربوط به این پرونده ها حقوق تضییع شده خودش را دریافت نماید. اما برای انجام روند قانونی استرداد سند شما باید موارد مختلفی را در نظر بگیرید و بر اساس آنها شکایت خودتان را تنظیم کنید.

در ادامه مطلب موارد مهم را خدمت شما توضیح می دهیم و شما می توانید از آن ها استفاده نمایید. پس بهتر است همراه ما باشید و از اطلاعات گفته شده استفاده نمایید.

چگونه می توان نسبت به استرداد سند اقدام کرد؟

اولین موردی که برای استرداد سند باید در نظر داشته باشید این است که  آیا امکان استرداد سند از طریق شکایت در دادگاه کیفری امکان پذیر میباشد یا خیر. در صورتی که شما بتوانید ارکان بزه خیانت در امانت شخص مورد نظر را اثبات کنید می توانید نسبت به طرح شکایت کیفری هم اقدام کنید.

در واقع دادگاه کیفری در صورتی که ارکان بزه را احراز کند صرفاً شخص متهم را به مجازات قانونی مزبور محکوم می کند اما در خصوص استرداد سند دادگاه کیفری نمی تواند تعیین تکلیف نماید. چرا که دادگاه کیفری امکان تصمیم‌گیری در مورد رد مال در حکم خودش را ندارد.

در چنین شرایطی بهتر است شاکی نسبت به طرح دعوای حقوقی استرداد سند اقدام کند. البته شرایط دیگری هم امکان دارد اتفاق بیفتد. مثلا در جایی که عمل استنکاف صورت گرفته  با هیچ عنوان کیفری و حقوقی قابل انطباق نباشد تنها راهی که برای استرداد سند باقی می ماند این است که نسبت به طرح دعوای حقوقی به عنوان استرداد سند اقدام شود.

توجه داشته باشید که استرداد سند یک نوع دعوای غیرمالی محسوب می شود و به هیچ وجه به دنبال دعاوی مالی در این زمینه نباشید. تنها دادگاهی که می‌تواند در این زمینه نسبت به دعوای حقوقی شما مرجع صالح باشد دادگاه حقوقی محل اقامت خودتان می باشد.

برای تنظیم دادخواست استرداد سند هم شما باید ابتدا فرم های مربوط به آن را تکمیل کنید و آنها را به دادگاه تحویل نمایید. البته یک نکته را مورد توجه قرار دهید. طبیعتاً شما از موارد قانونی مربوط به استرداد سند تا حد زیادی اطلاع ندارید و یک وکیل ملکی مناسب که نسبت به محل شناخت کافی داشته باشد می تواند مشاوره خوبی در این زمینه به شما بدهد و تمام موارد قانونی را خودش پیش ببرد.

مثلاً اگر شما در یوسف‌آباد هستید می توانید از وکیل یوسف اباد که در زمینه ملکی فعالیت می‌کند استفاده کنید و روند کاری خودتان را بهتر پیش ببرید شما میتوانید با مراجعه به آنها روند کاری خودتان را شرح دهید و مشورت بگیرید.

 

مشاهده 554 زمان
مطالب بیشتر از این مجموعه: « نحوه درخواست صدور حکم رشد
برای ارسال نظر وارد شوید

دفترحقوقی

            وکیل  دعاوی خانواده 

            وکیل در دعاوی حقوقی

کلمات کلیدی

وکیل   , وکیل دادگستری   , وکیل پایه یک  , وکیل خوب

وکیل دادگستری  , وکیل خوب , وکیل  , وکیل پایه یک  , وکیل پایه یک دادگستری  ,  وکیل خوب در تهران   ,وکیل پایه یک در تهران

وکیل در یوسف اباد   ,وکیل پایه یک در یوسف اباد  ,وکیل دادگستری در یوسف اباد 

وکیل ملکی   , وکیل ملکی تهران  مهریه  مطالبه مهریه  گرفتن مهریه  مهریه زن  وکیل مهریه  اخذ مهریه   مهریه  وصول مهریه  مهریه

 وکیل مهریه در تهران  شرایط اخذ مهریه  نحوه گرفتن مهریه  مهریه  وکیل مهریه در کرج  مطالبه مهریه  مهریه

طلاق توافقی فوری ,طلاق توافقی  وکیل مهریه در تهران  وکیل مهریه یوسف اباد  وکیل مهریه اصفهان  وکیل  وکیل طلاق 

وکیل پایه یک   طلاق توافقی تهران  طلاق توافقی کرج  طلاق توافقی یوسف اباد  وکیل طلاق توافقی  وکیل

وکیل دادگستری   وکیل ملکی  وکیل ملکی تهران  وکیل خوب  وکیل دعاوی ملکی  وکیل مهریه  وصول مهریه در تهران

مطالبه مهریه تهران  وکیل مهریه  وکیل خانم  حمیراپارسا  وکیل خوب تهران  وکیل کرج  مشاوره حقوقی ،جرائم پزشکی ، وکیل جرائم پزشکی ، قصور

,تصرف عدوانی ,رفع تصرف عدوانی ,وکیل امور ملکی ,بهترین وکیل ملکی ,بهترین وکیل ملکی تهران ,وکیل در دعاوی ملکی ,متخصص دعاوی ملکی  ,اثبات نسب,چک برگشتی ,وصول مطالبات  ,وکیل وصول مطالبات پزشکی  ,حکم قطعی ,مراحل طلاق توافقی ,تدلیس ,افراز ,افراز ملک مشاع ,الزام به تنظیم سند

جهت مشاوره حقوقی تلفنی ابتدا مبلغ مشاوره را پرداخت کنید وسپس تماس بگیرید

مبلغ مشاوره تلفنی 120000تومان و به مدت 40 دقیقه می باشد

  پرداخت کنید