چهارشنبه, 17 دی 1399 07:18

غصب عنوان دولتی

نوشته‌شده توسط
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

اکثرا این اتهام زمانی صورت می گیرد که شخص کارت جعلی شناسایی نسبت به یکی از نهاد های دولتی را داشته باشد و با آن ، نیت های سوئی داشته باشد که در این موارد شخص علاوه بر متهم شدن به جعل ، متهم به غصب عنوان دولتی هم می شود .

وکیل دادگستری چنین بیان می کند که این اتهام به دو صورت معرفی به عنوان مامور دولت و یا دخالت در مشاغل دولتی صورت می گیرد که این دو را باید از هم جدا دانست و این موضوع به ماده ۳۵۵ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی مربوط می شود .

چه شغل هایی دولتی هستند؟

مشاغلی مانند مشاغل کشوری ، لشکری و انتظامی که شامل بودجه ی عمومی و دولتی می باشند را می توان شغل های دولتی دانست.

 

ویژگی های جرم غصب عنوان چیست ؟

 وکیل پایه یک شرح می دهد که : مانند تمامی جرم ها باید ۳ عنصر قانونی ، مادی و معنوی را ، برای این جرم نیز معرفی کرد.

کدام قوانین در قانون مجازات اسلامی مربوط به جرم غصب عنوان و مشاغل دولتی می شود:

وکیل یوسف آباد در این مورد می گوید عنصر قانونی جرم غصب عنوان دولتی در بخش تعزیرات ، بخش هشتم مواد ۳۵۵ تا ۵۵۷ قانون مجازات اسلامی آمده است .

در مورد جعل برند و طرح های تجاری اشخاص در قانون مجازات اسلامی مواد 529 و 530 وجود دارد ، به عنوان مثال اگر کسی خودش را پلیس جلوه دهد بر اساس ماده ۵۵۵ قانون مجازات اسلامی اگر این شخص بدون سمت رسمی از طرف دولت ، خود را در شغل های دولتی مانند کشوری ، لشکری و یا انتظامی را دخالت دهد و یا سندی جعل کند و یا خودش را مامور دولتی معرفی نماید ، در این صورت جرم انجام داده است و مجازات خواهد شد .

وکیل پایه یک شرح می دهد که اگر شخصی نشریه ای را بر خلاف واقعیت و به دروغ انتشار دهد و یا شخصی خود را مدیر مسئول آن نشریه معرفی کند و پروانه ای نداشته باشد طبق نظریه ی قاضی مجرم است و باید مجازات شود.

اگر کسی بدون مجوز به شغل پزشکی یا دندان پزشکی مشغول شود و برای رسیدن به منافع ، عنوانی را غصب کند، علاوه بر این که کار او تعطیل خواهد شد ، به حبس و جریمه نقدی محکوم می گردد .

اگر پزشکی به دروغ مدعی شود که داروی درمان یک بیماری واگیر را کشف کرده است و ادعای او غلط باشد و آن پزشک آن را اطلاع رسانی کند ، طبق قانون می بایست دو ماه تا یک سال حبس بکشد و همچنین به پرداخت جزای نقدی نیز محکوم می شود .

اگر کسی در یک تئاتر خیابانی لباس پلیس پوشیده باشد و قصد کلاهبرداری با این کار را در ذهن داشته باشد ، مجرم  است و اگر با استفاده از لباس های پلیس تنها قصد نمایش فیلم یا تئاتر را داشته باشد ، شخص مجرم نیست و برای او مجازاتی در نظر گرفته نمی شود .

وکیل در مورد اینکه اگر کسی خود را دکتر ، مهندس و یا عناوین مشابه این ها را به دروغ به خود عنوان دهد ، می گوید که با توجه به ماده ی ۵۵۶ فصل هشتم کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی مجرم است و مرتکبین استفاده ی غیر مجاز از این عناوین محکوم خواهند شد ؛ وکیل دادگستری در مورد اینکه اگر بخواهیم از جرم غصب عنوان دولتی ، شکایتی داشته باشیم به کجا باید مراجعه کنیم ، توضیح می دهد که شاکی باید در دادگاه کیفری شکایت کیفری انجام دهد و البته باید در محل وقوع جرم باشد و همچنین می تواند از طریق کلانتری ها گزارش داده و کلانتری ها پس از انجام تحقیقات به بازپرس دادسرا این موضوع را گزارش دهند .

مجازات پزشک بودن قلابی در قانون مجازات اسلامی بیان شده است .

این مطلب هم می تواند مفید باشد: جعل اسناد

مجازات جرم غصب عنوان چیست ؟

بر اساس ماده ی ۵۵۵ قانون مجازات شخص مجرم به شش ماه تا دو سال حبس محکوم می شود و اگر سندی جعل کرده باشد به مجازات جعل نیز خواهد رسید و بر اساس ماده ی ۵۵۶ اگر از لباس دولتی بهره برده باشد به سه ماه تا یک سال حبس و همچنین جریمه ی نقدی محکوم می شود .

 از آن جا که موضوع جعل کاملا تخصصی است ، بنابراین بهتر است برای اثبات کردن جرم جعل از یک وکیل کیفری با تجربه استفاده کرد و در مواردی هم ممکن است جعلی اتفاق نیفتاده است و سوء تفاهمی به وجود آمده است ، پس برای رفع آن اتهام نیز باید به یک وکیل خوب مراجعه کرد .

مشاهده 1216 زمان
برای ارسال نظر وارد شوید

دفترحقوقی

            وکیل  دعاوی خانواده 

            وکیل در دعاوی حقوقی

کلمات کلیدی

وکیل   , وکیل دادگستری   , وکیل پایه یک  , وکیل خوب

وکیل دادگستری  , وکیل خوب , وکیل  , وکیل پایه یک  , وکیل پایه یک دادگستری  ,  وکیل خوب در تهران   ,وکیل پایه یک در تهران

وکیل در یوسف اباد   ,وکیل پایه یک در یوسف اباد  ,وکیل دادگستری در یوسف اباد 

وکیل ملکی   , وکیل ملکی تهران  مهریه  مطالبه مهریه  گرفتن مهریه  مهریه زن  وکیل مهریه  اخذ مهریه   مهریه  وصول مهریه  مهریه

 وکیل مهریه در تهران  شرایط اخذ مهریه  نحوه گرفتن مهریه  مهریه  وکیل مهریه در کرج  مطالبه مهریه  مهریه

طلاق توافقی فوری ,طلاق توافقی  وکیل مهریه در تهران  وکیل مهریه یوسف اباد  وکیل مهریه اصفهان  وکیل  وکیل طلاق 

وکیل پایه یک   طلاق توافقی تهران  طلاق توافقی کرج  طلاق توافقی یوسف اباد  وکیل طلاق توافقی  وکیل

وکیل دادگستری   وکیل ملکی  وکیل ملکی تهران  وکیل خوب  وکیل دعاوی ملکی  وکیل مهریه  وصول مهریه در تهران

مطالبه مهریه تهران  وکیل مهریه  وکیل خانم  حمیراپارسا  وکیل خوب تهران  وکیل کرج  مشاوره حقوقی ،جرائم پزشکی ، وکیل جرائم پزشکی ، قصور

,تصرف عدوانی ,رفع تصرف عدوانی ,وکیل امور ملکی ,بهترین وکیل ملکی ,بهترین وکیل ملکی تهران ,وکیل در دعاوی ملکی ,متخصص دعاوی ملکی  ,اثبات نسب,چک برگشتی ,وصول مطالبات  ,وکیل وصول مطالبات پزشکی  ,حکم قطعی ,مراحل طلاق توافقی ,تدلیس ,افراز ,افراز ملک مشاع ,الزام به تنظیم سند

جهت مشاوره حقوقی تلفنی ابتدا مبلغ مشاوره را پرداخت کنید وسپس تماس بگیرید

مبلغ مشاوره تلفنی 150000تومان و به مدت 40 دقیقه می باشد

  پرداخت کنید