چهارشنبه, 08 ارديبهشت 1400 04:21

میزان ارث زوج و زوجه و مطالبه

نوشته‌شده توسط
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

میزان ارث زوج و زوجه و نحوه مطالبه مبحثی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است .

زمانی که فردی این دنیا را ترک می کند ، وارثان آن می توانند پس از گرفتن انحصار وراثت ماترک آن فرد را میان خودشان تقسیم کنند که میزان ارث زوج و زوجه و نحوه مطالبه یکی از این موضوع ها می تواند باشد .

میزان ارث زوجه در عقد دائم

وکیل خانواده در این مورد می‌گوید که طبق ماده ی ۸۶۱ قانون مدنی ، اگر زنی ، شوهرش بمیرد و او در عقد دائم شوهرش بوده و پیش از مرگ همسرش زنده باشد به او ارث خواهد رسید .

وکیل ملکی نیز این چنین ادامه می دهد که همچنین ماده ی ۸۸۰ قانون مدنی در مورد این که سهم الارث زوجه چگونه خواهد بود ، نکته ای را آورده است که اگر زن ، شوهرش را به قتل برساند از او نخواهد برد .

اگر هنگام فوت شوهر ، زوج و زوجه دارای فرزند باشند ، زوجه فقط یک هشتم از اموال شوهرش را به ارث می برد

اما اگر فرزندی نداشته باشند یک چهارم اموال شوهر ، به عنوان ارث به زن خواهد رسید .

 

وکیل خانواده شرح می دهد که : در گذشته در ماده ی ۹۴۶ قانون مدنی ، زن فقط از اموال منقول شوهر ارث می برد و از دارایی های دیگر مانند زمین و ساختمان چیزی به عنوان ارث به زن نمی رسید اما بعد از ۷۰ سال  قانونی در مجلس هشتم به تثبیت رسید و آن قانون این گونه بود که زن ، بعد از مرگ زوج اگر فرزندی داشته باشد یک هشتم از اموال شوهرش (هم اموال منقول و هم دارایی های دیگر) را به ارث خواهد برد .

طبق قانون اگر شخصی زنی را عقد موقت کند آن زن از او سهم الارثی نمی برد .

اگر زوج و زوجه از هم طلاق رجعی گرفته باشند و در مدت عده ، شوهر فوت کند زن می تواند از دارایی های شوهر ارث ببرد .

میزان ارث زوج بعد از فوت زوجه

وکیل خانم در این مورد می گوید که اگر زوج ، قبل از زوجه مرحوم شود ، چنانچه  آنها فرزندی داشته باشند ، یک چهارم از اموال زوجه به عنوان سهم الارث به زوج خواهد رسید و اگر آن ها فرزندی نداشته باشند ، یک دوم از اموال زوجه به عنوان ارث به زوجه می رسد .

تفاوت های سهم الارث زوج و زوجه در قانون مدنی ایران

1- میزان ارث زوج دو برابر زوجه است . به این معنی که اگر زوج و زوجه فرزندی نداشته باشند ، زوج  نصف دارایی همسر را به ارث می برد . این در حالی است که زوجه یک چهارم اموال شوهرش را در صورت نداشتن فرزند به ارث می برد و اگر فرزندی داشته باشند شوهر ، یک چهارم از ترکه ی زن را به سهم الارث می برد و زوجه نیز یک هشتم اموال شوهرش را وارث می شود .

2- اگر شوهر تنها ارث برنده ی زوجه باشد ، تمام اموال زن به او خواهد رسید اما اگر یک زن فقط وارث شوهرش باشد باز هم همان یک چهارم اموال را به ارث می برد و بقیه ی اموال به دولت می رسد .

3- شوهر از همه ی اموال زوجه  میتواند ارث ببرد در حالی که زوجه از عین بنا و چیز هایی شبیه این نمی تواند تملک کند و فقط بهای آن ها به او به ارث می رسد (چنانچه در بالا نیز اشاره کردیم این قانون تغییر کرده است )

در گذشته احکام ارث به گونه ای بود که پس از فوت شوهر ، نیاز های اقتصادی زن تا حدی برطرف می شد . از آنجا که زمین و بنا زیاد ارزش اقتصادی نداشتند ، آنها را زن به ارث نمی برد اما درخت و چاه که خیلی مهم بودن زن آن ها را  به ارث می برد.

وکیل دادگستری زن شرح می دهد که تفاوت سهم الارث زوج و زوجه از آیه ی ۱۱ سوره ی نسا گرفته شده است . پس در نتیجه امکان تغییر آن در نظام حقوقی اسلامی وجود ندارد .

اما با استفاده از تمهیدات فردی سهم الارث زوجه را می توان بالا برد و یا برابر کرد . همچنین زوج میتواند هنگامی که زنده است در وصیت نامه ی خود ، یک سوم اموال خود  را به سود همسرش وصیت کند .و یا می تواند ملکی را به نام همسرش در بیاورد .

مشاهده 2491 زمان
برای ارسال نظر وارد شوید

دفترحقوقی

            وکیل  دعاوی خانواده 

            وکیل در دعاوی حقوقی

کلمات کلیدی

وکیل   , وکیل دادگستری   , وکیل پایه یک  , وکیل خوب

وکیل دادگستری  , وکیل خوب , وکیل  , وکیل پایه یک  , وکیل پایه یک دادگستری  ,  وکیل خوب در تهران   ,وکیل پایه یک در تهران

وکیل در یوسف اباد   ,وکیل پایه یک در یوسف اباد  ,وکیل دادگستری در یوسف اباد 

وکیل ملکی   , وکیل ملکی تهران  مهریه  مطالبه مهریه  گرفتن مهریه  مهریه زن  وکیل مهریه  اخذ مهریه   مهریه  وصول مهریه  مهریه

 وکیل مهریه در تهران  شرایط اخذ مهریه  نحوه گرفتن مهریه  مهریه  وکیل مهریه در کرج  مطالبه مهریه  مهریه

طلاق توافقی فوری ,طلاق توافقی  وکیل مهریه در تهران  وکیل مهریه یوسف اباد  وکیل مهریه اصفهان  وکیل  وکیل طلاق 

وکیل پایه یک   طلاق توافقی تهران  طلاق توافقی کرج  طلاق توافقی یوسف اباد  وکیل طلاق توافقی  وکیل

وکیل دادگستری   وکیل ملکی  وکیل ملکی تهران  وکیل خوب  وکیل دعاوی ملکی  وکیل مهریه  وصول مهریه در تهران

مطالبه مهریه تهران  وکیل مهریه  وکیل خانم  حمیراپارسا  وکیل خوب تهران  وکیل کرج  مشاوره حقوقی ،جرائم پزشکی ، وکیل جرائم پزشکی ، قصور

,تصرف عدوانی ,رفع تصرف عدوانی ,وکیل امور ملکی ,بهترین وکیل ملکی ,بهترین وکیل ملکی تهران ,وکیل در دعاوی ملکی ,متخصص دعاوی ملکی  ,اثبات نسب,چک برگشتی ,وصول مطالبات  ,وکیل وصول مطالبات پزشکی  ,حکم قطعی ,مراحل طلاق توافقی ,تدلیس ,افراز ,افراز ملک مشاع ,الزام به تنظیم سند

جهت مشاوره حقوقی تلفنی ابتدا مبلغ مشاوره را پرداخت کنید وسپس تماس بگیرید

مبلغ مشاوره تلفنی 150000تومان و به مدت 40 دقیقه می باشد

  پرداخت کنید