• تماس با وکیل: 09123666928 ساعت پاسخگویی 10:00 تا 20:00
  • [email protected]
ارش البکاره + نحوه مطالبه

در ارش البکاره زمانی که مردی با توسل به زور و بدون حدود رابطه قانونی اقدام به برقراری رابطه جنسی با دختری باکره نماید و باعث از بین رفتن و ازاله بکارت وی می شود، عمل وی در زمره روابط نامشروع بوده و با درخواست شخص موردتجاوز قانون فرد را ملزم به پرداخت ارش البکاره می نماید. قانون گذار برای هر آسیب جسمی جبران خسارتی را در نظر گرفته که ارش البکاره نیز از زمره موارد جبران خسارت می باشد. حال در ادامه به تشریح کامل، شرایط و نحوه مطالبه می پردازیم.

ارش البکاره

در تشریح کامل ارش البکاره براساس قانون مجازات اسلامی، چنانچه مردی به زنی تجاوز جنسی یا زنای به عنف نماید، یعنی با زور و اجبار و اکراه زن اقدام به برقراری رابطه جنسی با زن نماید و در اثر این رابطه جنسی، بکارت دختر نیز از بین برود، شخص متجاوز مکلف است به زن، ارش البکاره پرداخت نماید. طبق ماده ی ۶۵۷ قانون مجازات اسلامی : هرگاه چنانچه ازاله بکارت غیرهمسر با مقاربت یا به هر وسیله دیگری و بدون رضایت صورت گرفته باشد موجب ضمان مهرالمثل است.

در قانون برای این مهم، دو تبصره هم آمده است که در ذیل به آن اشاره می کنیم:

  • تبصره اول- هرگاه ازاله بکارت با مقاربت و با رضایت انجام گرفته باشد چیزی ثابت نیست.
  • تبصره دوم- رضایت دختر نابالغ یا مجنون یا مکرَهی که رضایت واقعی به زنا نداشته در حکم عدم رضایت است

توجه داشته باشید که مطابق تبصره ی ۱ ماده، زمانی ارش البکاره به شخص تعلق می گیرد که رابطه بر خلاف رضایت و میل درونی او و با اجبار و اکراه صورت گرفته باشد، بنابراین در صورتی که رابطه جنسی نامشروع واقع شده با رضایت زن صورت گرفته باشد ارش البکاره به او تعلق نخواهد گرفت.

همچنین در این خصوص تفاوتی بین عمد یا غیر عمد بودن عمل و همچنین نحوه ی از بین رفتن بکارت نیست، یعنی چه با مقاربت و چه با وسیله ای دیگر این اتفاق افتاده باشد مهرالمثل به زن تعلق گرفته و در صورت از بین رفتن بکارت ارش آن باید پرداخت شود.

اثبات ارش البکاره

شخصی که ادعای تعلق ارش البکاره به خود را دارد، می تواند ضمن مراجعه به دادگاه با داشتن مدارک مورد نیاز اقدام به درخواست ارش البکاره بنماید. دلایل و مدارک لازم برای اثبات ارش البکاره مانند سایر دعاوی استماع شهادت شهود درخواست جلب نظر کارشناس، اتیان سوگند و سایر دلایل و مستندات می باشد. که شخص می تواند با توسل به هریک از آنها نسبت به اثبات ادعای خویش اقدامات لازم را بنماید. شخص شاکی می تواند ضمن مراجعه به مراجع قضایی نسبت به ارائه اسناد و مدارک خود اقدام نموده و با هدایت صحیح دعوای مطروحه نتایج موردنیاز را اخذ نماید. در این راستا فرد می تواند با استخدام وکیل پایه یک در این زمینه اخذ نتیجه را به نحو بهتر و با درصد موفقیت بالاتر کسب نماید.

میزان ارش البکاره

در مورد میزان ارش البکاره اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد، برخی از فقها معتقدند میزان آن باید با مهرالمثل برابر باشد، اما در نهایت مقام تعیین کننده ی میزان ارش البکاره نیز دادگاه است که با استفاده از نظر کارشناس آن را تعیین می کند. مقدار ارش‌البکاره حداقلی تعیین نشده است. در موارد فوق توضیح دادیم که مقدار ارش‌ البکاره برابر با یک مهرالمثل برای زن می‌باشد؛ و مهر المثل مطابق با شرایط و مرتبه زن از طریق کارشناس دادگستری مشخص خواهد شد.

ولی چنانچه مبلغ مهرالمثل بیشتر از مبلغ دیه کامل یک زن گردد، ارش‌البکاره نیز به اندازه دیه کامل یک زن پرداخت می‌گردد. در حقیقت بالاترین حد مبلغ ارش‌ البکاره، دیه کامل یک زن می‌باشد. در اکثر پرونده ها، ارش البکاره ۲ % دیه ی کامل تعیین شده است، اما اگر این کار بدون رضایت دختر انجام شده باشد، دیه ی دختر همان مهرالمثل خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای مطالبه ارش البکاره

برای مطالبه ارش البکاره هم مانند تمامی دعاوی دیگر مستلزم ارائه مدارکی می باشد. برای مطالبه ارش البکاره مدارک هویتی بهمراه مدارکی که از آنها نام خواهیم برد باید به دادگاه ارائه شود.

  1. استماع شهادت شهود و مطلعین
  1. درخواست جلب نظر کارشناس
  1. درخواست استعلام
  1. تحقیقات محلی
  1. اتیان سوگند
  1. شماره پرونده استنادی
  1. سایر دلایل و مستندات

موارد نامبرده باید در صحت کامل تدوین و اماده ارائه به دادگاه رسیدگی کننده شود. حتما برای کسب نتیجه موفق از یک وکیل خوب بهره مند شوید.

نحوه مطالبه ارش البکاره مراحل آن

چنانچه به زنی بدون رضایت تجاوز جنسی شده باشد و در اثر این تجاوز جنسی غیرمحسنه بکارت خود را از دست داده باشد، زن می تواند برای مطالبه ارش البکاره و مهرالمثل اقدام نماید. اما چنانچه زن با رضایت به این کار تن داده باشد، با اثبات این موضوع نمی تواند برای مطالبه ارش البکاره و مهرالمثل راه به جایی ببرد. زن با تنظیم و تقدیم دادخواست به دادگاه مبنی بر مطالبه ارش البکاره اقدام به طرح شکایت می کند. دادگاه رسیدگی کننده جهت صدور حکم محکومیت مرد به پرداخت ارش البکاره، جلساتی را با حضور طرفین و یا وکلای طرفین برگزار می کند. در این راه بهره مندی و دریافت مشاوره حقوقی از یک وکیل خوب خالی از لطف نیست. زیرا وکیل با دانش وحقوقی و تجربه در محاکم قضائی بهترین راهکار و به شیوه کاملا اصولی به معرفی شهود و ارائه ادله می پردازد. حکم زنای به عنف نیز به این صورت خواهد بود که اگر زن باکره باشد، زانی محکوم به اعدام خواهد شد و زن می تواند برای مطالبه ارش البکاره و مهرالمثل نیز اقدام نماید. اما اگر زن باکره نبوده باشد، همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، نمی تواند برای مطالبه ارش البکاره اقدام نمیاد اما همچنان می تواند مهرالمثل را دریافت کند و زانی نیز به اعدام محکوم خواهد شد.

نظریه مشورتی ارش البکاره

شماره نظریه569/7
تاریخ نظریه1390/02/03
نظریه
اصطلاح ارش ­البکاره ناظر به مابه­التفاوت مهر باکره با غیرباکره است که بابت ازاله بکارت با جلب نظر کارشناسان امور پزشکی تعیین و به مجنی­ علیها تعلق می گیرد و تعلق ارش البکاره مطلق است ولی در مواردی که بدون رضایت مجنی­ علیها با وی زنا یا ازاله بکارت نموده علاوه برارش البکاره، مهرالمثل هم به مجنی­ علیها تعلق می گیرد.

شماره نظریه566/7
تاریخ نظریه1391/03/23
نظریه
تعلق ارش البکاره به مجنی علیه مطلق است یعنی چه ازاله بکارت با زنا به عنف یا بدون رضایت باشد و چه با رضایت باشد. ولی در مواردی که بدون رضایت مجنی علیها یا به عنف بوده یا جانی با فریب مجنی علیها به اینکه قصد ازدواج با وی را دارد با وی زنا یا ازاله بکارت نموده، علاوه بر ارش البکاره، مهرالمثل هم به مجنی علیها تعلق می گیرد و برای تعیین مهرالمثل وضعیت زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات نسبت به اماثل و اقران و اقارب و همچنین عرف محل و غیره یا نظر حاکم در نظر گرفته می شود.

شماره نظریه2579/7
تاریخ نظریه1389/04/28
نظریه
تعیین میزان ارش البکاره توسط کارشناس این امر انجام می پذیرد.
شماره نظریه8115/7
تاریخ نظریه1383/08/28
نظریه
ارتکاب زنا موجب ارش البکاره است مگر زن با تصور وعده ازدواج اغفال شده باشد که مهرالمثل تعلق میگیرد.

مشاوره حقوقی با وکیل مطالبه ارش البکاره

با توضیحات مذکور چنانچه بدنبال احقاق حقوق خود در رابطه با مطالبه ارش البکاره و یا مهرالمثل می باشید، ابتدا بهتر است از مشاوره حقوقی در کرج و یا در تهران و همچنین مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل باتجربه بهره مند شوید. دفتر وکالت حمیرا پارسا وکیل پایه یک دادگستری آماده ارائه خدمات مشاوره حقوقی در تهران و کرج بصورت حضوری و تلفنی و در دیگر مناطق کشور بصورت تلفنی می باشد. جهت دریافت مشاوره حقوقی بصورت کامل با ارائه مدارک کامل و مستندات به وکیل مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *