• تماس با وکیل: 09123666928 ساعت پاسخگویی 10:00 تا 20:00
  • [email protected]
ضم امین چگونه انجام می شود؟

ضم امین

ضم امین چیست؟ ولایت پدر بر فرزندان ولایت قهری می باشد. گهگاهی پیش می اید که پدر شایستگی های لازم برای اداره امور فرزندش را نداشته باشد. در ادامه و در راستای شرح کامل چگونگی ضم امین در صورتی که عدم لیاقت پدر و جد پدری برای دادگاه ثبت شود و یا تعدی و تفریط ولی قهری بر اموال مولی علیه او مسجل شود دادگاه می تواند فرد مورد اعتماد دیگری را مشخص کرده تا ضمن همکاری با ولی کارهای او را انجام دهد. شخصی را که دادگاه انتخاب می کند امین و عملی را که دادگاه انجام میدهد ضم امین می گویند. همچنین در اموری که به نمایندگی از فرزند اتفاق می‌افتد حضور ولی قهری و همچنین ضم امین لازم می باشد.در واقع هیچ کدام از آنها به تنهایی اختیار و آزادی کامل را در مورد شرایط و زندگی مولی علیه خودشان ندارند. به عبارت بهتر اگر بخواهیم بگوییم فرزند اگر دارای دو نماینده قانونی باشد باید مسائل و امور را توسط هر دوی آنها انجام شود.

ضم امین در مورد امور موقوفه هم انجام می شود. بسیار اتفاق می افتد که متولیان اموال وقفی که به آنها سپرده شده است در این اموال خیانت می کنند. در صورتی که خیانت به اموال موقوفه توسط آنها که خیانت در امانت محسوب می شود توسط دادگاه قطعی شود، دادگاه در این زمینه رای صادر خواهد کرد.

همانند ضم امین در این موضوع هم دادگاه اداره امور موقوفه را علاوه بر اینکه بر عهده متولی می باشد به شخص دیگری اجازه می‌دهد که در مسائل متولی دخالت کند و به نوعی بر روی امور و کارهای او نظارت داشته باشد تا او دچار خطا نشود.

البته استفاده از دعوای ضم امین نیازمند داشتن مدارک و منضمات میباشد که باید  آنها را به دادگاه تحویل دهید و طرح دعوی کنید. دادگاه در صورتی که تشخیص دهد طرح دعوی شما درست است برای شما حکم صادر می کند. در ادامه مطلب توضیحات کامل را در مورد مواردی که برای ارائه به دادگاه جهت طرح دعوای ضم امین لازم می باشد خدمت شما بیان خواهیم نمود. پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا با کلیات موضوع آشنایی پیدا کنید و دچار مشکل نشوید.

مدارک و منضمات لازم برای طرح دعوای ضم امین چه مواردی می باشد؟

برخی از مدارک و منضمات مورد نیاز برای طرح دعوای ضم امین حالت اجباری دارند و برخی دیگر از حالت اختیاری برخوردار می باشند. اولین موردی که حالت اجباری دارد تصویر شده شناسنامه متقاضی می باشد. مورد بعدی یک مورد اختیاری محسوب می شود عبارت است از تصویر تایید شده و مستند تایید شده توان با استناد به آن بر عدم توانایی ولی طفل را صادر کرد.

همچنین اگر در مورد خیانت های متولی قرار است طرح دعوای ضم امین اتفاق بیفتد باید تصاویر تایید شده و یا مدارکی قابل استناد مبنی بر خیانت در امانت متولی به دادگاه ارائه شود. این مورد هم یک مورد اختیاری محسوب می‌شود و فرد شاکی می‌تواند این مدارک را به دادگاه ارائه کند و روند صدور رای را سریع تر پیش ببرد.

شما باید علاوه بر موارد گفته شده در هنگام طرح دعوای ضم امین در دادگاه کارت ملی خودتان و یک کارت عابر بانک برای پرداخت هزینه دادرسی را به همراه داشته باشد که این مورد کاملا اجباری و الزامی می‌باشد. اما در صورتی که هر کدام از مدارک اختیاری گفته شده را نداشتیم و امکان استفاده از آنها برای شما فراهم نبود می توانید از مواردی که در ادامه خدمتتان بیان می‌کنیم استفاده کنید.

شما میتوانید در صورت نبود مدارک اختیاری مدنظرتان از شهادت شهود و مطلعین موضوع استفاده کنید. همچنین می توانید به جای مدارک اختیاری که گفته شد از تحقیقات محلی استفاده کنید. مورد دیگری که به جای مدارک اختیاری شما می توانید از آن استفاده کنید شماره پرونده استنادی می باشد.

همچنین در کنار این موارد شما میتوانید از استعلام نظر پزشکی قانونی و سایر موارد و مستنداتی که مورد قبول دادگاه قرار می گیرد و استفاده نمایید. اما در مجموع پیشنهاد ما به شما این است که برای طرح دعوای ضم امین از یک وکیل خوب که ترجیحاً وکیل پایه یک وکیل دادگستری باشد استفاده کنید چرا که او بهتر می تواند موارد قانونی را برای شما پیش ببرد. در مجموعه ما شما می توانید وکلای زیادی را پیدا کنید که در این زمینه از تخصص و تجربه برخوردار می باشند و می توانند برای شما کارساز باشند.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و یا مشاوره حقوقی در همین زمینه تماس بگیرید:

02188554580

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *