• تماس با وکیل: 09123666928 ساعت پاسخگویی 10:00 تا 20:00
  • [email protected]
ابطال سند رسمی

ابطال سند رسمی

دعوی ابطال سند رسمی به شکایت قانونی گفته می‌شود که طی آن یک شخص برای بی اثر کردن یک یا چند سند رسمی به دادگاه مراجعه می کنند. این نوع دعوای قانونی در دادگاه ها بسیار اتفاق می‌افتد و بیشتر بر سر فروش ملک به چند نفر ایجاد میشود و یا این که معمولاً ممکن است سند طبق مقررات قانونی صادر نشده باشد.معمولا اسناد ملکی که توسط سازمان ثبت اسناد و املاک صادر می‌شوند به طور رسمی و قانونی مراحل خودشان را طی کرده‌اند.

اما گاهی این اتفاق می افتد که به درخواست صاحب سند یا به خاطر انتقال مالکیت و به سبب حکم دادگاه ابطال سند رسمی اتفاق بیفتد. اما با توجه به اینکه سند ملکی یک سند رسمی محسوب می شود برای باطل کردن آن باید از طریق دادگاه و مراجع قضایی این موضوع پیگیری شود.

برای پیگیری سند رسمی شما باید مدارک خودتان را به همراه سایر پیوست هایی که دارد قسمت بایگانی دفتر ثبت اسناد و املاک در دادگاه ارسال کنید. در قسمت بایگانی مراحل تشکیل پرونده سند رسمی انجام میشود.

قسمت بایگانی پس از آنکه مطمئن شد ایرادی در پرونده وجود نمی باشد پیش‌نویس سند رسمی را تهیه کرده و در آن شماره نامه یا حکم یا سند انتقال را درج می کند و پس از آن پیش نویس سند مالکیت جدید را به متقاضی می دهد.

اما برای آنکه ابطال سند رسمی اتفاق بیفتد شما باید شرایط آن را داشته باشید که در ادامه در مورد این شرایط توضیحات مفصلی خدمت شما بیان خواهیم کرد. اگر قصد ابطال سند رسمی را دارید بهتر است تا این مطلب همراه ما باشید و از موارد گفته شده استفاده نمایید. مطمئن باشید ضرر نمی کنید.

شرایط ابطال سند رسمی شامل چه مواردی می باشد؟

اما برای ابطال سند رسمی فردی که به دادگاه مراجعه می کند باید هنگام ثبت دادخواست مواردی را رعایت نماید. مرد باید در هنگام تکمیل درخواست خودش تمامی مشخصات سندش از جمله سند مالکیت و یا موارد دیگر را به طور دقیق بنویسد.

از جمله مشخصاتی که باید در دادخواست تکمیل شود می توانیم به اطلاعات شخصی مالک قبلی و مالک جدید، شماره پرونده ثبتی، مشخصات ملک، نحوه وارد شدن نحوه باطل شدن سند ملکی اولیه و شماره و تاریخ اشاره نماییم.همچنین اگر سند ملکی قبلاً باطل شده باشد باید آن را به پرونده ثبتی پیوست کنید و به دادگاه تحویل دهید.

درخواست شما پس از انجام تشریفات اداری به دفتر اسناد رسمی ارسال می شود تا سند رسمی اولیه باطل گردد. در نظر داشته باشید که هزینه صدور دفترچه سند رسمی را شما باید پرداخت کنید که میزان آن را دادگاه تعیین می کند. همچنین یکی از مهمترین مراحل ابطال سند احراز هویت شما می باشد که توسط دادگاه انجام میگردد.

در مرحله احراز هویت توسط دادگاه انجام میشود شما باید تمامی مدارک خودتان را کپی برابر اصل کنید و به دادگاه ارائه دهید. پس از این کار کارشناسان دادگاه نسبت به بررسی و تطبیق آنها با مشخصات اصلی شما اقدام می‌کنند و در صورتی که مشکلی نداشته باشد هویت شما را تایید می نمایند.

با انجام تمامی مراحل، پرونده ابطال سند رسمی شما در دادگاه بایگانی و رسید آن به شما ارائه می شود. اما یک نکته بسیار مهمی که در این زمینه وجود دارد و شما باید نسبت به آن دقت داشته باشید این است که رسیدگی به چنین پرونده هایی نیازمند در نظر داشتن نکات حقوقی مختلفی است.

مثلاً شما باید در نظر داشته باشید که دعوی ابطال سند یک دعوای غیر مالی محسوب می شود و دادگاه صالح برای آن دادگاه محل تنظیم سند است. همچنین نکات ریز و درشت بسیار دیگری است که بهتر است شما برای موفقیت در چنین دعوایی از یک وکیل خوب که وکیل ملکی هم باشد استفاده کنید چرا که او اطلاعات بیشتری در این زمینه دارد و بهتر می تواند پرونده را به نفع شما تمام کند.

برای ابطال سند چه مدارکی لازم است

برای طرح دادخواست ابطال سند رسمی مدارکی باید ضمیمه پرونده جهت ارائه به دادگاه و بررسی توسط قاضی شود. حال باید بدانیم برای ابطال سند رسمی چه مدارکی لازم است؟ این مدارک باید به دقت تهیه و در پرونده قرار گیرد که عبارتند از :

  • کارت ملی
  • شناسنامه
  • دادخواست ابطال سند رسمی
  • سند رسمی
  • دلایل و مدارک

مدت زمان ابطال سند

مدت زمان ابطال سند رسمی حد فاصل 6 الی 9 ماه زمان خواهد بود ولی مدت زمان دقیق آن بستگی به اوقات دادگاه و ترافیک کار شعبه های دادگاه دارد. با این توضیح که ممکن است امور مربوط به این سند به کارشناس ارجاع شود و یا نظریه کارشناسی در صورت نیاز به هیئت کارشناسان ارجاع گردد، یا اینکه شخصی در دعوا به رای صادره اعتراض نموده و در این صورت تا بازگشت پرونده از دادگاه مدت زمان زیادی طول خواهد کشید. بنابراین در خصوص پرونده ابطال نمی توان بصورت متقن زمان را تعیین نمود.

ابطال سند رسمی با مبایعه نامه

اسناد رسمی به دو صورت تنظیم می شود اسناد رسمی و اسناد عادی. اسناد عادی توسط اشخاص عادی و اسناد رسمی توسط ماموران رسمی در دفاتر اسناد و یا اداره ثبت و اسناد رسمی تنظیم می شود. تمایز و تفکیک اسناد عادی و رسمی و مرجع صادر کننده آن به معنای بی اعتباری اسناد عادی نیست. هر امضایی که بر روی نوشته و یا سندی به ثبت برسد ممکن است روزی بر علیه صادر کننده آن دلیل به حساب آید. از این رو افرادی که نسبت به تنظیم اسناد عادی اقدام می نمایند باید به این موضوع فکر کنند که روزی ممکن است این اسناد به کار آمده و بر ضرر آنها استفاده شود. ابطال سند رسمی از طریق یک مبایعه نامه طبق  قانون چنانچه مبایعه نامه پس از تاریخ ثبت سند تدوین شده باشد پذیرفته نمی شود. بنابراین بر اساس مقدم بودن تاریخ تدوین و تنظیم مبایعه نامه مقدم بر ثبت سند باشد این امکان از نظر قانون ایجاد می شود که بتوان بر اساس مبایعه نامه نسبت به ابطال سند رسمی اقدام کرد.

دفاع در مقابل ابطال سند رسمی

به گفته وکیل ملکی مطابق عرف جامعه و قانون سند رسمی در مقابل سند عادی از ارزش و اعتبار دوچندانی برخوردار می باشد. سند عادی تاب مقاومت در برابر سند رسمی را نخواهد داشت. لیکن در بعضی مواقع با یک سری از دفاعیات با یک سند عادی می توان سند رسمی را از اعتبار انداخت و آن را بی اعتبار نمود. از جمله مواردی که می توان در این زمینه به آن استناد نمود ادعای جعل در برابر سند رسمی خواهد بود. با این توضیح که در صورت تعارض دو سند یکی عادی و دیگری سند رسمی در صورتی که فرد دارنده سند عادی بتواند نسبت به سند رسمی اعتراضی نماید می تواند جعل را مطرح نموده تا با بررسی های کارشناس مشخص گردد که سند صادره جعلی بوده و از درجه اعتبار ساقط گردد.

بیشتر بخوانید: الزام به تنظیم سند رسمی

معارض بودن دو سند

در صورتی که دو یا چند نفر نسبت به یک ملک ادعای مالکیت نمایند و هر دو نیز داری سند باشند احتمال وقوع اشتباه از ناحیه اداره ثبت در صدور دو سند متعارض وجود خواهد داشت در این صورت فرد خواهان می تواند با طرح دادخواست ابطال سند و ارائه دلایل مدارک ابطال سند معارض را بنماید. در این موارد مشاوره و یا ارجاع پرونده به یک وکیل ملکی متخصص و با تجربه کمک شایانی به احقاق حق خواهد نمود. سوالات حقوقی ملکی خود را در وب سایت مطرح کنید در کمترین زمان به آن پاسخ دهیم.

 

در مجموعه اینترنتی ما وکلای مجرب هستند که سال ها در زمینه ابطال اسناد ملکی فعالیت کردند. شما اگر سری به یوسف‌آباد بزنید و در مورد وکیل یوسف ابادhttps://parsalaw.ir اطلاعات جمع آوری کنید متوجه می شوید که وکلای ما در آن منطقه هم فعالیت‌های بسیار خوبی داشتند و مورد رضایت مردمان منطقه واقع شده اند. پیشنهاد ما به شما این است که ابتدا در این مورد به خوبی فکر کنید و در نهایت در صورتی که تمایل داشتید از وکلای ما استفاده کنید تا احتمال پیروزی شما در پرونده تان چند برابر شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *