حضانت طفل مشترک با کیست؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

حضانت طفل مشترک

شاید این نگرانی در والدین وجود داشته باشد که در صورت فروپاشی زندگی مشترک حضانت طفل مشترک با چه کسی خواهد بود، مادر یا پدر؟

قبل از پاسخگویی به این مطلب لازم می دانم توضیح دهم که حضانت تنها در خصوص اطفال قبل از بلوغ تلقی می شود ، سن بلوغ در دختران 9 سال تمام قمری و پسران 15 سال تمام قمری خواهد بود. طبق قانون ایران حضانت که به معنی نگهداری و تربیت طفل می باشد. از لحظه تولد تا سن 7 سالگی خواه کودک دختر یا پسر باشد به مادر تعلق می گیرد و پس از آن حضانت دختر تا 9 سالگی  و پسر تا 15 سالگی کتعلق به پدر می باشد. پس از رسیدن به سن بلوغ فرزند چه دختر و چه پسر ، خود فرزند تصمیم می گیرد که با پدر یا مادر زندگی کند و پس از رسیدن به سن بلوغ حضانت در خصوص نوجوان پسر یا دختر صدق نمی کند.

وضعیت نفقه فرزندان 

نفقه فرزندان مشترک بر عهده زوج (پدر) می باشد و تمامی مخارج زندگی فرزندان از جمله خوراک و پوشاک و خانه و هزینه های مربوط به تحصیل و تفریح را باید زوج بپردازد،زوجه وظیفه ای در قبال نفقه فرزندان ندارد. چه در دوران زندگی مشترک و چه در زمان طلاق زوج باید نفقه فرزندان را بدهد.

مقدار نفقه فرزندان

چیزی به نام مقدار نفقه به هیچ عنوان در قانون نیامده است و اینکه به پسر و یا دختر چقدر نفقه تعلق میگیرد بر اساس مخارج خوراک و پوشاک و هزینه های تحصیلات و  میباشد که کارشناس دادگاه میزان آنرا تعیین میکند.

به طور مثال موردی بوده است که  دادگاه به وسیله کارشناس برای یک پسر 5 ساله ماهیانه مبلغ دویست هزار تومان نفقه تعیین کرده است و در موردی دیگر برای یک فرزند دختر 7 ساله دویست و پنجاه هزار تومان نفقه تعیین کرده است.

نفقه فرزندان در طلاق توافقی

در طلاق توافقی نفقه ارتباطی به حضانت ندارد و در شرایطی که زوج از تمکن مالی خوبی برخوردار باشد و فرزندان نیاز به کمک مالی داشته باشند،زوج باید نفقه فرزندان را پرداخت کند.

نگهداری فرزند بعد از فوت پدر و مادر

در صورتی که زوج فوت کند، نگهداری فرزند بر عهده مادر میباشد .

و اگر پدر و مادر همزمان بر اثر هر سانحه ای فوت کنند و یا یکی بعد از دیگری فوت کنند، حضانت فرزندان بر عهده پدربزرگ پدری میباشد و در صورتیکه پدربزرگ پدری هم فوت کند سایر نزدیکان باید از فرزند نگهداری کنند.

مراحل گرفتن حضانت فرزندان

  • برای حضانت فرزند بعد از طلاق ، میتوان به یکی از روش های اقدام کنید.
  • از طریق شورای حل اختلاف.
  • شما میتوانید برای اطلاع از چگونگی گرفتن حضانت فرزند با وکیل خانواده حضانت فرزند به صورت تلفنی گفتگو کنید تا شما را برای گرفتن حضانت و یا ملاقات با فرزند در شورا راهنمایی کند.
  • شما باید برای گرفتن حضانت فرزند، دادخواست تنظیم کنید که در صورت نیاز و نداشتن اطلاعات کافی میتوانید برای تنظیم دادخواست با وکیل خانواده مشاوره حقوقی داشته باشید .

مدارک گرفتن حضانت فرزندان

  •  ارائه سند طلاق برای تعیین وقت ملاقات با فرزند 
  • اصل شناسنامه
  • اصل کارت ملی
  • در صورتیکه طلاق توافقی باشد دادن توافقات به وکیل الزامی است. زیرا نگهداری فرزند و ساعت ملاقات با فرزند در توافقاتی که در طلاق توافقی نوشته میشود، مشخص شده است.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

دفترحقوقی

            وکیل  دعاوی خانواده 

            وکیل در دعاوی حقوقی

کلمات کلیدی

وکیل   , وکیل دادگستری   , وکیل پایه یک  , وکیل خوب

وکیل دادگستری  , وکیل خوب , وکیل  , وکیل پایه یک  , وکیل پایه یک دادگستری  ,  وکیل خوب در تهران   ,وکیل پایه یک در تهران

وکیل در یوسف اباد   ,وکیل پایه یک در یوسف اباد  ,وکیل دادگستری در یوسف اباد 

وکیل ملکی   , وکیل ملکی تهران  مهریه  مطالبه مهریه  گرفتن مهریه  مهریه زن  وکیل مهریه  اخذ مهریه   مهریه  وصول مهریه  مهریه

 وکیل مهریه در تهران  شرایط اخذ مهریه  نحوه گرفتن مهریه  مهریه  وکیل مهریه در کرج  مطالبه مهریه  مهریه

طلاق توافقی فوری ,طلاق توافقی  وکیل مهریه در تهران  وکیل مهریه یوسف اباد  وکیل مهریه اصفهان  وکیل  وکیل طلاق 

وکیل پایه یک   طلاق توافقی تهران  طلاق توافقی کرج  طلاق توافقی یوسف اباد  وکیل طلاق توافقی  وکیل

وکیل دادگستری   وکیل ملکی  وکیل ملکی تهران  وکیل خوب  وکیل دعاوی ملکی  وکیل مهریه  وصول مهریه در تهران

مطالبه مهریه تهران  وکیل مهریه  وکیل خانم  حمیراپارسا  وکیل خوب تهران  وکیل کرج  مشاوره حقوقی ،جرائم پزشکی ، وکیل جرائم پزشکی ، قصور

,تصرف عدوانی ,رفع تصرف عدوانی ,وکیل امور ملکی ,بهترین وکیل ملکی ,بهترین وکیل ملکی تهران ,وکیل در دعاوی ملکی ,متخصص دعاوی ملکی  ,اثبات نسب,چک برگشتی ,وصول مطالبات  ,وکیل وصول مطالبات پزشکی  ,حکم قطعی ,مراحل طلاق توافقی ,تدلیس ,افراز ,افراز ملک مشاع ,الزام به تنظیم سند

جهت مشاوره حقوقی تلفنی ابتدا مبلغ مشاوره را پرداخت کنید وسپس تماس بگیرید

مبلغ مشاوره تلفنی 150000تومان و به مدت 40 دقیقه می باشد

  پرداخت کنید