• تماس با وکیل: 09123666928 ساعت پاسخگویی 10:00 تا 20:00
 • [email protected]
طلاق توافقی

مراحل طلاق توافقی

گاهی بین زوجین پس از سال ها زندگی مشترک و زناشویی اختلاف نظرهایی جزئی پیش می آید. که این اختلاف نظرها با گذشت زمان تبدیل به فجایع بزرگ در زندگی آنها می گردد. با قرار گرفتن در این شرایط اقدام به اخذ تصمیمات فاجعه باری مانند جدائی و یا همان طلاق می گیرند. طلاق از جانب هریک از زوجین و یا طلاق توافقی انتخاب آنها خواهد بود.

طلاق نیز مانند سایر دعاوی و یا شکایت های کیفری لزوما دارای پروسه های قانونی خاص خود است. نظر به اینکه انجام هر کاری خصوصا امور حقوقی نیازمند مداخله متخصصان مربوط به آن رشته و امر می باشد، افرادی که مطالعه بالا دارند ترجیح میدهند انجام این امور را مانند سایر امور به دست توانمند متخصصان این امر بسپارند. متخصصی که اجرای این امر مهم بنام طلاق را به عهده دارد وکیل دادگستری است. که گاهی به صورت تخصصی و گاهی به صورت عمومی نسبت به انجام پروسه طلاق توافقی اقدام می نماید. از مزیت های انتخاب وکیل در انجام طلاق توافقی سهولت در اجرا، سرعت در عمل و صرفه جویی در زمان است. برای مثال اشخاص شاغل حتی اگر از روند طلاق توافقی آگاهی کامل نیز داشته باشند به علت عدم برخورداری از زمان مناسب جهت حضور در جلسات دادگاه و تکمیل پروسه طلاق توافقی به ناچار باید نسبت به استخدام وکیل اقدامات لازم را بنمایند و شخصی که از سواد کافی برخوردار نیست با توجه به اینکه در طلاق توافقی در خصوص امور مالی بسیار مهم تصمیم گیری می شود باید از حضور وکیل دادگستری بهره مند گردد. با توجه به اینکه وکیل طلاق توافقی از دانش کافی جهت تسهیل و سهولت در امر طلاق برخوردار است اشخاصی که مدت زمان کافی و یا مضیقه زمانی جهت اخذ نتیجه دارند می توانند با خیال راحت امور طلاق توافقی خود را به وکیل متخصص و متبحر طلاق توافقی سپرده و با خیال آسوده منتظر اخذ نتیجه در اسرع وقت بمانند. جهت آشنایی با فرایند پیچیده و تخصصی طلاق توافقی با ما همراه باشید. با حمیرا پارسا وکیل پایه یک دادگستری همراه باشید تا با بررسی تمامی زوایای طلاق توافقی به پاسخ بسیاری از سوالات پرتکرار برسیم:

طلاق توافقی با شرح کامل جزئیات

طلاق توافقی فرآیند قانونی پایان دادن به زندگی زناشوئی زوجین بصورت توافقی می باشد. با انجام طلاق توافقی تمامی روابط حقوقی و مالی بین زوجین، از جمله تقسیم دارایی، مهریه، نفقه و حضانت فرزندان و… بصورت مشخص و توافقی به اتمام می رسد. تصمیم گیری در خصوص امور مالی زوجین امری بسیار دقیق و حساس بوده و لزوما نیازمند حضور شخص اصیل و یا در صورت نبودن اصیل، وکیل تام الاختیار که تصمیم گیری در خصوص امور مالی در حدود و اختیارات وکیل منتخب قرار گرفته باشد، می باشد. اختیاراتی که در قرارداد وکالت جهت تصمیم گیری شخص وکیل تعیین می گردد لزوما در خصوص اختیار وکیل طلاق توافقی در رابطه با موارد ذیل از جمله:

 • نحوه و میزان بذل مهریه
 • نفقه
 • اجرت المثل
 • تنصیف اموال
 •  سایر امور مالی
 • نفقه فرزندان مشترک و نحوه وصول آن
 • زمان ملاقات
 • نحوه ملاقات

و سایر موارد که شرح آن در مطالب دیگر ارائه شده است خواهد بود.

برای طلاق توافقی کجا باید رفت

جهت انجام امور طلاق توافقی، ابتدا ثبت نام در سامانه تصمیم جهت انجام امور مشاوره و سپس جری مدت و انجام تشریفات لازم، سپس اخذ گواهی لازم جهت ارائه به دادگاه همزمان با تنظیم دادخواست طلاق توافقی، لازم است. متقاضیان طلاق توافقی جهت سهولت در امر و کاستن از مدت زمان طلاق توافقی، می توانند امر طلاق توافقی را به وکلای زبده و متخصص سپرده تا با حذف برخی از مراحل مثل مرحله مشاوره زوجین را به نتیجه لازم برسانند.

جهت انجام طلاق توافقی در کمترین زمان تماس بگیرید: 02188554580 

سامانه تصمیم طلاق توافقی

سامانه تصمیم، سامانه تعبیه شده از سوی قوه قضائیه جهت ثبت نام زوجین جهت تکمیل فرایند مشاوره و در ادامه اخذ گواهی جهت ارائه به دادگاه هست. مراحل و فرایند ثبت نام در سامانه تصمیم را در تصویر زیر مشاهده نمایید.

 1. مراجعه به وب سایت تصمیم
 2. اخذ نوبت اینترنتی
 3. حضور در مرکز ارزیابی اولیه
 4. دریافت نظریه مرکز ارزیاب اولیه به واحد ارجاع
 5. حضور در مرکز مشاوره و شرکت در جلسات مشاوره

طلاق توافقی چقدر زمان میبرد

چنانچه زوجین بخواهند جهت طلاق توافقی نسبت به مشاوره نیز اقدامات لازم را بنمایند تا حدود دو ماه مدت زمان اخذ نتیجه خواهد بود. زیرا مشاوره قبل از طلاق حدود 45 روز و در جلسات یک تا پنج جلسه ای برگزار می شود. در صورت عدم تمایل زوجین به انجام مشاوره پروسه طلاق توافقی یک ماه زمان خواهد برد.

مدارک لازم برای طلاق توافقی

 • عقدنامه زوجین
 • شناسنامه زوجین
 • کارت ملی زوجین
 • توافق نامه
 • برگه نتیجه مشاوره

در این قسمت به مدارکی که زوجین برای انجام طلاق توافقی نیاز دارند را نام بردیم.

آیا در طلاق توافقی نفقه به زن تعلق میگیرد؟

با توجه به اینکه با طلاق توافقی روابط زوجیت خاتمه می یابد نفقه ای دیگر به زن تعلق نخواهد گرفت لیکن زوجه می تواند نسبت به نفقه گذشته خود تصمیم گیری نماید و یا مبلغی را برای پرداخت در اینده نه به عنوان نفقه ناشی از زوجیت قرار دهد.

آیا در طلاق توافقی مهریه به زن تعلق میگیرد؟

بله، در صورت توافق میان زوجین به پرداخت، تعلق می گیرد. زیرا زن در طلاق توافقی مختار است کل مهریه را بذل نموده و یا ضمن توافق با شوهرش مبلغی از مهریه را در ضمه زوجه باقی بگذارد.

بعد از رای دادگاه برای طلاق توافقی چه باید کرد؟

ضمن اخذ قطعیت دادنامه به دفترخانه طلاق جهت ثبت آن مراجعه نموده و نسبت به ثبت آن اقدام نمایند. لازم بذکر است که زوجین برای ثبت طلاق توافقی در دفاتر طلاق با مهلتی سه ماهه روبرو هستند و باید در بازه زمانی 3 ماهه طلاق خود را ثبت نمایند. همچنین صیغه طلاق همزمان با ثبت آن توسط سردفتر انجام می شود.

هزینه طلاق توافقی

هزینه هایی که زوجین برای انجام طلاق توافقی می پردازند بابت ثبت دادخواست طلاق توافقی، پرداخت برای مشاوره، پرداخت جهت آزمایش بارداری، پرداخت جهت ثبت طلاق و حق الوکاله وکیل است. بطورمعمول هزینه دادرسی با توافق طرفین یک یا هر دو به اتفاق پرداخت می کنند.

در ضمن حق الوکاله وکیل بر اساس شرایط و یا حضور هریک از زوجین و یا هیچکدام متغیر است. جهت آگاهی از آن با دفتر وکالت تماس بگیرید. پرداخت حق الوکاله در دو قسط دریافت می شود.

نتیجه گیری

در پایان شایان ذکر است زوجینی که تصمیم به طلاق بصورت توافقی دارند، می توانند جهت صرفه جویی در زمان و جلوگیری از اطاله رسیدگی ضمن مراجعه به وکیل متخصص و کاردان کمتر از یک ماه به خواسته خویش دست یابند. پیشنهاد ما به مراجعین گرامی این است که با حضور در دفاتر وکالت از مشاوره حقوقی بهره مند شوند تا با آگاهی لازم از روند و پروسه طلاق توافقی اقدامات لازم را بنمایند. در دفتر وکالت حمیرا پارسا وکیل پایه یک دادگستری ابتدا تمامی مدارک اعم از وکالت نامه، توافق نامه میان زوجین بررسی شده سپس براساس تمامی ادله، مدارک و مستندات، مشاوره حقوقی طلاق توافقی ارائه می شود. حضور وکیل در طلاق توافقی راهگشای بسیاری از مشکلات در پروسه رسیدگی به پرونده طلاق است. انتخاب وکیل خوب زوجین را در انجام طلاق توافقی بی دغدغه و آسوده خاطر می کند. در انتها خالی از لطف نیست که نمونه رای طلاق توافقی اخذ شده توسط حمیرا پارسا وکیل دادگستری را مشاهده نمایید.

02188554580

09123666928

2دیدگاه ها

 • ندا م
  26 تیر 1403

  سلام
  در طلاق توافقی زوجه باید مهریه را کامل بذل کنه؟

  • parsalaw
   26 تیر 1403

   سلام در طلاق توافقی لزوما نیاز به بذل کل مهریه نمی باشد. میزان بذل مهریه بستگی به توافق طرفین دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *