• تماس با وکیل: 09123666928 ساعت پاسخگویی 10:00 تا 20:00
  • [email protected]
الزام به بذل مدت

شرح کاملی از الزام به بذل مدت

طبیعتاً همه ما می دانیم که یک زوج زمانی که قصد طلاق دارند به یک مرکز طلاق مراجعه می کنند و  از آنها می خواهند که مراحل طلاق آنها را انجام دهند . البته مراحل قضایی و دادگاهی آن هم وجود دارد که باید طی شود. اما در مورد ازدواج موقت قضیه کاملاً متفاوت می باشد.

در ازدواج موقت چیزی به اسم طلاق وجود ندارد. در ازدواج موقت زن پس از پایان مدت یا بذل، ازدواج خود با مرد از زوجیت او خارج می شود. بر همین اساس و بر اساس ماده ۱۱۳۹ قانون مدنی کشور یکی از شرایط جدایی در عقد موقت الزام به بذل مدت می باشد. الزام به بذل مدت را همان طور که اشاره کردیم تنها می توانیم در شرایط عقد موقت انجام دهیم و در شرایط ازدواج دائم چنین کاری امکان پذیر نیست.

در واقع یکی از شرایطی که باعث می شود عقد موقت صحیح و درست باشد تعیین بازه زمانی صحیح برای آن است. اما نکته بسیار مهمی که در مورد الزام به بذل مدت وجود دارد این است که در صورت تمایل مرد می تواند مدتی را که از ازدواج موقت او با همسر موقتش باقی مانده است را به زن ببخشد که در واقع در حقوق همان بذل مدت می شود. همچنین مرد می تواند از طریق وکالت دادن هم بذل مدت را اجرا کند.

البته بذل مدت تنها همین تعریف را ندارد و برای آشنایی با آن باید موارد دیگری را هم در نظر بگیرید.اگر علاقه دارید با بذل مدت بیشتر آشنا شوید و ماهیت این موضوع را بهتر درک کنید پیشنهاد می کنم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. در ادامه این مطلب ما قصد داریم توضیحات مهمتری در مورد اینکه الزام به بذل مدت چیست و در چه شرایطی اتفاق می افتد خدمت شما بیان نماییم. پس به نفع تان است که تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید و از اطلاعات گفته شده در آن استفاده کنید.

ماهیت الزام به بذل مدت چیست؟

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم بر خلاف ازدواج دائم که با طلاق زوجین از هم جدا میشوند در ازدواج موقت چنین چیزی امکان پذیر نیست. یکی از راه‌های جدایی را هم خدمتتان بیان کردیم که الزام به بذل مدت می باشد. اما در ازدواج موقت مرد می تواند از باقیمانده مدت زمان زوجیت با زن بگذرد.

همچنین می تواند به زن وکالت بدهد که در صورت وقوع حوادث طبیعی برای او و یا مسافرت های طولانی زن به صورت خودکار باقیمانده الزام به بذل مدت را به خود ببخشد. همچنین اگر در شرایطی که مدت عقد موقت طولانی می باشد و مرد به وظایف خودش نسبت به همسر موقتش به خوبی عمل نمی کند زن می تواند با مراجعه به دادگاه، از سیستم قضایی کشور بخواهد که شوهرش را از طریق الزام به بذل مدت به دادگاه بخوانند و در صورتی که وی امکان ادامه رابطه با همسرش را نداشته باشد باقیمانده مدت صیغه موقت را به زن ببخشد.

اما ماهیت الزام به بذل مدت با طلاق به طور کامل متفاوت است. طلاق با استفاده از دو مرد عادل و با استفاده از تشریفات قانونی انجام می‌شود اما الزام به بذل مدت نیاز به هیچگونه تشریفاتی ندارد.

این مطلب هم می تواند مفید باشد: مهریه و مطالبه آن

یکی از نکات مهمی که در مورد الزام به بذل مدت وجود دارد این است که باقیمانده زمان عقد موقت از حقوق مردم می باشد و او کسی است که می تواند از آن صرف نظر کند و یا به  رابطه با همسر موقتش ادامه دهد.همچنین در نظر داشته باشید که برای تایید صحت الزام به بذل مدت و بخشیدن مدت زمان ازدواج موقت مرد باید عاقل و بالغ باشد و از خود اختیار داشته باشد و بتواند اراده خودش را اعلام کند.

مرد باید مد نظر داشته باشد که اراده و قصد درونی او به تنهایی اثر نخواهد داشت. در واقع الزام به بذل مدت ماهیت و ویژگی بسیار خاصی دارد که با طلاق و نکاح بسیار متفاوت می باشد. در واقع تفاوتی که الزام به بذل مدت با نکاح و طلاق دارد در این است که این کار بدون نیاز به موارد قانونی و توسط خود مردم انجام می‌شود و اراده او است که صحت کار را مشخص می کند. اگر شما هم با همسر موقت خود تان دچار مشکل شده اید با استفاده از یک وکیل دادگستری خبره و مجرب می توانید شرایط استفاده از الزام به بذل مدت را در نظر بگیرید و از همسر موقت خودتان جدا شوید و حتی حقوق خودتان را از او دریافت نمایید.

داشتن یک وکیل با تجربه می تواند مسیر رسیدن به خواسته های شما را سریع تر و راحت تر فراهم نماید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *