• تماس با وکیل: 09123666928 ساعت پاسخگویی 10:00 تا 20:00
  • [email protected]
مزایده اموال غیرمنقول

شرح کامل مزایده اموال غیرمنقول

وب سایت رسمی حمیرا پارسا وکیل پایه یک _ یکی از طرق فروش اموال اعم از منقول یا غیر منقول فروش از طریق مزایده می باشد، که معمولا در دوایر ثبت یا دادگاهها در محل اجرای احکام برگزار می شود. در مزایده اموال غیرمنقول قیمت مبدا توسط کارشناس رسمی تعیین می شود و حال به مشروح کامل مزایده و تشریفات آن می پردازیم

شرح مزایده اموال غیرمنقول

مزایده اموال غیرمنقول را می توان به این صورت معنی کرد: مزایده یعنی در معرض فروش گذاشتن اموال منقول و غیر منقول ، به‌ طوری که هر خریداری که قیمت بیشتر را پیشنهاد کرد، کالا به وی فروخته می شود و دراصطلاح حقوقی به معامله‌ای گفته می‌شود که طی آن، مالیمنقول یا غیرمنقول (همانند زمین و خانه) و متعلق به فرد یا افرادی را از طریق اجرای احکام، مطابق با شرایط مقرر قانونی به‌ فروش بگذارند.

پیش از زمان اجرای مزایده، مال از طریق کارشناس رسمی منتخب دادگستری، ارزیابی می‌شود و بهای تعیین‌شده توسط وی، به عنوان بهای پایه‌ی فروش انتخاب می‌شود.
به این ترتیب، پیشنهاد شخصی که بالاترین قیمت را اعلام کند، پذیرفته می‌شود و مال مورد مزایده به آن شخص که دراصطلاح برنده‌ی مزایده نام دارد، منتقل می‌گردد. بنابراین، مزایده به‌ معنای فروختن به بالاترین قیمت است که درمقابل مناقصه قرار دارد.
در مناقصه، کمترین قیمت ارائه‌ شده ملاک عمل است. بطور مثال سازمان و یا ارگانی برای انجام پروژه‌ای خاص مناقصه برگزار کرد، هرکدام از داوطلبان و شرکت‌کنندگانِ در مناقصه که قیمت کمتری را برای انجام پروژه‌ی مزبور پیشنهاد بدهد، برنده و عهده‌دار انجام پروژه می‌شود مزایده چیست؟

در مناقصه، کمترین قیمت ارائه‌شده ملاک عمل است. نحوه‌ی اجرای مزایدهبرای اجرای مزایده، دعوت عمومی از طریق چسباندن آگهی در معابر عمومی همانند خیابان‌ها و کوچه‌ها، توسط کلانتری محل و درج در روزنامه‌ی کثیر‌الانتشار به‌ عمل می‌آید.
علاوه‌بر آن طرفین مزایده یعنی محکوم‌له و محکوم‌علیه *یعنی شخصی که حکم علیه او و همچنین شخصی که حکم به نفع او صادر شده است*توسط ابلاغیه‌ای به جلسه‌ی مزایده که در تاریخ و ساعت و محل مشخصی انجام می‌گیرد، دعوت می‌شوند.

همچنین محکوم‌له هم می‌تواند به‌ عنوان خریدار در مزایده شرکت نماید.چنانچه در دعوت اول مال به‌ فروش نرسد، مزایده برای بار دوم تکرار یا درصورت تقاضای محکوم‌له مال دیگری از محکوم‌ علیه معرفی و توقیف می‌گردد. درصورتی‌ که مال، مجددا و با تکرار مزایده به‌ فروش نرسد یا محکوم‌له به قبول مال با قیمت ارزیابی‌شده توسط کارشناس، راضی نشود، مال به محکوم‌علیه بازگردانده می‌شود تا با فروش آن، طلب محکوم‌له را پرداخت نماید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *