شنبه, 06 دی 1399 06:20

از سقط جنین بیشتر بدانیم

نوشته‌شده توسط
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

وکیل دادگستری بیان می دارد که اگر نوزاد قبل از هفته بیست و چهارم تلف بشود سقط جنین گفته می شود . بنابر زمان این اتفاق ، سقط جنین زودهنگام و دیرهنگام اصطلاح های رایج هستند که مردم به کار می برند . اگر در 84 روز اول بارداری اتفاق بیافتد زودهنگام ، و اگر بین 84 تا 168 روز اتفاق افتد دیرهنگام گفته می شود. گاهی مرگ جنین خود به خود و بدون اینکه مادر بخواهد اتفاق می افتد و گاهی زن با خوردن قرص یا زدن آمپول سبب مرگ جنین می شود.

آیا سقط جنین رایج است ؟

باید بگوییم سقط جنین زود هنگام بیشتر اتفاق می افتد و در اغلب موارد حتی زن ها متوجه بارداری نمی شوند و با عادت ماهانه اشتباه می گیرند . با توجه به آمار کلی از میان بارداری های تایید شده تقریبا 20 درصد آن ها به این اتفاق منتهی می شوند ؛ سقط جنین دیر هنگام کمتر اتفاق می افتد و در آمار کلی تقریبا 2 درصد بارداری های تایید شده را در بر می گیرد. متاسفانه

آیا سقط جنین جرم است ؟

وکیل دادگستری بیان می دارد که سقط جنین عمدی مانند سایر جرایم دارای ارکانی هست که در خصوص این جرم در قانون مجازات اسلامی در مواد 622 و623 و 624 پرداخته شده است .

وکیل  ادامه می دهد که رکن های مادی این جرم عبارتند از : وجود جنین یا حامله بودن زن و رفتار مرتکب .

در رکن اول اثبات حامله بودن و وجود جنین شرط تحقق این جرم است و اگر کسی به اشتباه فکر کند که او حامله است و با دادن دارو یا ضرب و جرح او اقدام به جرم کند ، در قبال جرم سقط جنین مسئولیتی ندارد ولی برای صدمه های وارده مسئول خواهد بود ؛ در برخی مواقع با استناد به ماده 122 قانون مجازات اسلامی حتی در صورتی که به دلیل باردار نبودن و یا هر علت دیگری جرم سقط جنین غیر ممکن باشد و اقدامات انجام شده به این عمل به طور مستقیم ارتباط داشته باشد ممکن خواهد بود که به شروع به جرم محکوم شود.

اما در مورد رکن دوم وکیل دادگستری چنین توضیح می دهد که این جرم هم از طریق فعل ممکن است انجام شود و هم با ترک فعل این جرم عملی می شود لذا رفتار مرتکب ، دومین رکن این جرم به حساب می آید . وکیل دادگستری  نکته مهمی نیز بیان می کند که فرد مرتکب علاوه بر عمدی بودن فعلش باید خواستار نتیجه نیز باشد .

وکیل عناوین دیگر این جرم را اینگونه نیز بیان می کند : سقط جنین عمدی ، شبه عمدی و خطای محض .

وکیل دادگستری ادامه می دهد که اگر پزشک دارویی را برای زن حامله تجویز کند و آن دارو سبب سقط وی شود یعنی سهل انگاری پزشک سبب این عمل شود شبه عمدی محقق میشود ؛ و هم چنین اگر فردی وسیله ای را به صورت غیر عمد پرتاب کند و به طور تصادفی به زن حامله برخورد کند به این مورد خطای محض گفته می شود.

وکیل دادگستری بیان می کند که قانون اجازه سقط جنین را با شرط اینکه ادامه بارداری به فوت مادر یا جنین سبب شود درخواست سقط درمانی را در صورت درخواست زوجین یا گواهی پزشک داده است .

مجازات سقط جنین چیست؟

وکیل در مورد مجازات این جرم چنین توضیح میدهد : به غیر از شرط گفته شده در بالا این جرم نیز مجازاتی خواهد داشت ، که اگر روح در جنین دمیده شده باشد پرداخت دیه مجازات آن خواهد بود . جنایت سقط جنین عمدی هر چند که بعد از دمیده شدن روح باشد ، در این مورد قصاص صورت نمی گیرد و علاوه بر دیه ممکن است مرتکب به مجازات تعزیری نیز محکوم شود .

دیه سقط جنین در ماه های حرام چگونه خواهد بود؟

وکیل دادگستری در این مورد چنین بیان می کند که با توجه به ماده ۷۱۶ قانون مجازات اسلامی اگر روح در بدن جنین دمیده شده باشد با توجه به جنسیت آن شامل دیه خواهد شد . اگر پسر باشد دیه یک مرد و اگر دختر باشد دیه یک زن به آن تعلق خواهد گرفت .

بنابراین در ماه های حرام نیز تغلیظ دیه در این مورد نیز شامل خواهد شد.

اگر سقط جنین در یکی از ماه های حرام اتفاق بیافتد ، شامل تغلیظ دیه می شود.

به این دلیل که این جرم از جرایم خیلی خاص می باشد وکیل خوب باید با تسلط داشتن بر تمامی قوانین و مقررات در رابطه با این جرم ، و همچنین داشتن تجربه کافی بهترین نتیجه را برای موکل خویش کسب کند .

مشاهده 431 زمان
مطالب بیشتر از این مجموعه: « ممانعت از خروج فرزند
برای ارسال نظر وارد شوید

دفترحقوقی

            وکیل  دعاوی خانواده 

            وکیل در دعاوی حقوقی

کلمات کلیدی

وکیل   , وکیل دادگستری   , وکیل پایه یک  , وکیل خوب

وکیل دادگستری  , وکیل خوب , وکیل  , وکیل پایه یک  , وکیل پایه یک دادگستری  ,  وکیل خوب در تهران   ,وکیل پایه یک در تهران

وکیل در یوسف اباد   ,وکیل پایه یک در یوسف اباد  ,وکیل دادگستری در یوسف اباد 

وکیل ملکی   , وکیل ملکی تهران  مهریه  مطالبه مهریه  گرفتن مهریه  مهریه زن  وکیل مهریه  اخذ مهریه   مهریه  وصول مهریه  مهریه

 وکیل مهریه در تهران  شرایط اخذ مهریه  نحوه گرفتن مهریه  مهریه  وکیل مهریه در کرج  مطالبه مهریه  مهریه

طلاق توافقی فوری ,طلاق توافقی  وکیل مهریه در تهران  وکیل مهریه یوسف اباد  وکیل مهریه اصفهان  وکیل  وکیل طلاق 

وکیل پایه یک   طلاق توافقی تهران  طلاق توافقی کرج  طلاق توافقی یوسف اباد  وکیل طلاق توافقی  وکیل

وکیل دادگستری   وکیل ملکی  وکیل ملکی تهران  وکیل خوب  وکیل دعاوی ملکی  وکیل مهریه  وصول مهریه در تهران

مطالبه مهریه تهران  وکیل مهریه  وکیل خانم  حمیراپارسا  وکیل خوب تهران  وکیل کرج  مشاوره حقوقی ،جرائم پزشکی ، وکیل جرائم پزشکی ، قصور

,تصرف عدوانی ,رفع تصرف عدوانی ,وکیل امور ملکی ,بهترین وکیل ملکی ,بهترین وکیل ملکی تهران ,وکیل در دعاوی ملکی ,متخصص دعاوی ملکی  ,اثبات نسب,چک برگشتی ,وصول مطالبات  ,وکیل وصول مطالبات پزشکی  ,حکم قطعی ,مراحل طلاق توافقی ,تدلیس ,افراز ,افراز ملک مشاع ,الزام به تنظیم سند

جهت مشاوره حقوقی تلفنی ابتدا مبلغ مشاوره را پرداخت کنید وسپس تماس بگیرید

مبلغ مشاوره تلفنی 120000تومان و به مدت 40 دقیقه می باشد

  پرداخت کنید