• تماس با وکیل: 09123666928 ساعت پاسخگویی 10:00 تا 20:00
 • [email protected]
نمونه رای دعوای خلع ید

مقدمه رای خلع ید

بیش از پرداختن به نمونه رای دعوای خلع ید باید بدانیم که خلع ید به معنای قانونی گرفتن و خارج کردن تصرفات غیرمجاز از یک ملک است. این موضوع زمانی مطرح می‌شود که شخص یا اشخاصی بدون داشتن حق قانونی، ملکی را تصرف کرده باشند و صاحب ملک بخواهد با پیگیری قضایی، آنها را از ملک خود خارج کند.

خلع ید در چه مواردی است

از انواع دعاوی حقوقی ملکی مطروحه در دادگاه دعوای خلع ید می باشد، که باید مانند هر نوع دعوای حقوقی شرایط وارکان لازمه جهت طرح آن دعوی را دارا باشد. به گفته وکیل ملکی مستند دعوی خلع ید ماده 308 قانون مدنی می باشد که مطابق آن خلع ید در صورتی مطرح می شود که شخصی به صورت غیرقانونی در ملک شخص دیگری تصرف نموده و مالک خواهان رفع تصرف غیر قانونی از ملک خود می باشد. منظور از مالک در این ماده مطابق ماده 22 قانون ثبت کسی است که ملک به نام وی ثبت شده است، بنابراین از جمله نکات کلیدی طرح دعوی خلع ید، وجود مالکیت رسمی خواهان دعوی می باشد. زیرا دعوی خلع ید فرع بر مالکیت است. در این خصوص رای وحدت رویه شماره 672 مورخ سال 1383 موجود است، که مطابق آن خلع ‎يد از اموال غيرمنقول فرع بر مالكيت است، طرح دعواي خلع‎ يد از زمين قبل از احراز واثبات مالكيت قابل استماع نيست. بنابراین اگر خواهان دعوی به شرح فوق مالک رسمی ملک نباشد و نتواند مالکیت خود را به اثبات برساند دعوی وی منجر به رد خواهد شد. از جمله شرایط دیگری که جهت طرح دعوی خلع ید موردنیاز می باشد، عدوانی بودن تصرف متصرف می باشد. بنابراین شخص طرف دعوی باید به نحو غیرقانونی وارد ملک موصوف شده و تصرفات وی غیرمجاز باشد.

خلع ید در چه مواردی است؟

 • مربوط به زمانی است که فردی بدون داشتن حق و به صورت غاصبانه ملکی را تصرف کرده باشد.
 • برای مواردی است که قراردادی بین مالک و مستاجر وجود دارد و پس از پایان مدت اجاره، مستاجر از تخلیه ملک خودداری می‌کند.
 • زمانی که شخصی بدون مجوز قانونی و به زور ملکی را تصرف کرده باشد و مالک اصلی برای بازپس‌گیری ملک اقدام کند.

خواسته : خلع ید

نمونه رای خلع ید

نمونه رای دادگاه در خصوص دعوی آقای م. ح با وکالت اقای ح. پ به طرفیت اقای م.پ با وکالت ف.م. به خواسته خلع ید از یک دستگاه اپارتمان به پلاک ثبتی 523 فرعی از 20 اصلی به انضمام هزینه دادرسی و حق الوکاله وکیل مقوم به 000/100/5 ریال، بدین شرح که وکیل خواهان اظهار داشته برابر استعلام به عمل آمده از اداره ثبت موکل مالک پلاک های فوق بوده و بر این اساس درخواست خلع ید از خواندگان را نموده است وکیل خوانده نیز اعلام نموده موضوع دادخواست خلع ید از 1واحد آپارتمان موضوع مبایعه نامه مورخ 25/12/89 بوده که ثمن معامله 000/000/000/5 تومان تعیین و خواهان از کل ثمن تاکنون 000/000/500 تومان را پرداخت کرده است و بعداً نیز برابر حکم دادگاه موکل ملزم به تنظیم سند رسمی شده است و ازآنجاکه تحویل مبیع جزء تعهدات موکل در قبال پرداخت باقیمانده ثمن معامله بوده و تا زمانی که پرداخت صورت نگیرد دعوی خلع ید فاقد وجاهت قانونی است علی ایحال دادگاه توجهاً به محتویات پرونده، اظهارات موسع طرفین طی دادخواست تقدیمی و جلسه رسیدگی و ملاحظه پاسخ استعلام به عمل آمده از اداره ثبت که در آن پلاک های مبحوث عنه بنام خواهان اعلام گردیده و به صراحت ماده 22 قانون ثبت دولت فقط کسی را که ملک به اسم او ثبت شده مالک می شناسد و چنانچه خوانده ادعایی غیر از این داشته و یا حق و حقوق دیگری برخود تصور نماید بایستی با طرح دعوی آن را پیگیری نماید لذا خواسته مطروحه را وارد و ثابت تشخیص و مستنداً به مواد 308 و 311 قانون مدنی و ماده 519 قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب 79 حکم بر محکومیت خواندگان به خلع ید از پلاک موضوع خواسته و پرداخت هزینه دادرسی) و حق الوکاله وکیل 5000000 ریال صادر و اعلام می گردد. رأی صادره حضوری محسوب و ظرف مدت بیست روز پس از ابلاغ قابل اعتراض در محاکم محترم تجدیدنظر استان تهران می باشد. دادرس شعبه 1 دادگاه عمومی شهرستان ساوجبلاغ

بیشتر بخوانید: خلع ید علیه منتقل الیه

مشاوره حقوقی در مورد نمونه رای خلع ید

دعوی خلع ید یکی از مهمترین دعوی های مطروحه در محاکم قضائی می باشد. با توجه یه پروسه پیچیده این دعوی، در پروسه رسیدگی از تجربیات یک وکیل پایه یک دادگستری آگاه به امور خلع ید استفاده کنید. چنانچه با مطالعه نمونه رای صادره از دادگاه بدوی در خصوص دعوی خلع ید، سوالی داشتید می توانید از مشاوره حقوقی رایگان وکیل دادگستری بهره مند شوید. در دفتر وکالت حمیرا پارسا آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشد.

4دیدگاه ها

 • مهدیار جعفری
  28 تیر 1403

  درود بر شما
  دادگاه صالح به رسیدگی خلع ید چه دادگاهی است؟ و پروسه رسیدگی زمان بر است؟

  • parsalaw
   28 تیر 1403

   سلام
   دادگاه محل وقوع ملک
   حداقل 6 ماه زمان می برد.

 • کوروش امانی
  28 تیر 1403

  سلام
  هزینه های رسیدگی به دعوای خلع ید بر چه اساسی محاسبه می شود؟

  • parsalaw
   28 تیر 1403

   سلام بر اساس قیمت منطقه ای املاک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *